kreativJE: Martin Chromek startuje filmařskou kariéru z Vápenné

19.11.2021

Snažil se nás přesvědčit, že jeho dětství nikterak nevybočovalo, krom toho, že Vápeňáci mají jaksi intenzivnější lokální patriotismus a ani Martin na rodnou obec nedá dopustit. Také proto, že v jejím dresu kopal do míče, než přestoupil do FK Jeseník. Ačkoli se dostal i na nějaké výběry do Sigmy Olomouc, nikdy moc neživil naději, že by jednou mohl hrát fotbal profesionálně.

Na střední školu odešel do Bruntálu, kde vystudoval informatiku. Navzdory trendy oboru, po maturitě odešel do Olomouce a ani se pořádně nenadál a už pracoval v mohelnické Helle, významném výrobci světel pro automobilový průmysl. IT neIT, v Mohelnici makal rukama. S odstupem času to považuje za užitečnou lekci, díky níž se nechal vyprovokovat k vykročení za snem.

Ale i ten se v Martinovi probouzel vlažně a dost nevině. První kontakt s něčím jako multimédia měl na střední škole, kdy pořizoval a stříhal videa na své outdoorové GoPro kamerce. Tehdy si všiml, že možná má dobré oko a cit, proto taky fotil a točil tuny materiálu.

Takto osvícen si začal sepisovat možnosti, jaké se mu v dospěláckém životě po střední škole otevírají. Fakt si napsal plusy a mínusy zamýšlených variant, až mu ze "SWOT analýzy" vyšlo, že největší předpoklad vyniknout, má zrovínka s kamerou a foťákem. Tak se přihlásil na talentové zkoušky na Slezskou univerzitu v Opavě, obor multimédia a hle - vzali ho. A dokonce ho nechali absolvovat! :-)

A jeho absolventský dokument CHICO je tím filmem, který si na čtvrtečním positivJE FESTIVALU odbude světovou premiéru. Vás by měl zajímat, protože jeho děj se odehrává tady na Jesenicku, kamera se vydala za místním farmářem Jakubem 'Chico' Ivanem snažícím se ekologicky hospodařit a obnovovat krajinu Rychlebských hor.

Jak jste v něčem dobrý, práce se vám zpravidla začne hrnout sama, to si Martin hlídal už během studia. Stojí za produktovými videy např. pro Woox, Naturfyt BIO, město Javorník, CleanLife... a pracuje na tom, aby se portfolio nabízených služeb mohlo rozšiřovat. Možná si to vyžádá přestěhování do Olomouce, každopádně objektivy Martinovy kamery a foťáku budou na Jesenicku aktivní i nadále.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.