Marek Viterna si přestěhoval florbalovou výbavu z Bělé do Pardubic

16.09.2022

Netušíme, jestli bude Marek vnímat článek jako dárek ke svým dnešním 20. narozeninám, pro nás on je dárkem do našeho pořád se rozrůstajícího se seznamu šikovných lidí z Jesenicka. Rozšiřuje skupinu úspěšných sportovců, děje se tak v kolektivním sportu zvaném florbal.

Marek se narodil a ještě před nedávnem žil v Bělé pod Pradědem, nicméně základní a střední školství si odkroutil v Jeseníku. Má za sebou ZŠ Jeseník a pak osmiletý gympl. Každý školní rok je lemován nějakým sportem.

Dlouho ho bavil tenis, s nímž v barvách Krnova objížděl dětské turnaje. Pak ale odhodil raketu, vzal do ruky pálku na stolní tenis a i v něm solidně válel. Jenže starší brácha mu v dětském pokojíčku předhazoval děrovaný florbalový míček tak dlouho, až nevědomky nastartoval jeho cestu do extraligy. V té době se mu o tom pochopitelně ani nesnilo.

Jenže pak nastoupil "obávaný" florbalový mág Marťa Trsťan, který se postaral o to, že za mladší žáky FBK Jeseník už Marek Viterna válel a válel vlastně až po kategorii mužů. Že nezačne koketovat s dalším sportem, jistil Emil Vodák s florbalovými tělocviky na gymplu. Marek se postupně vypracoval k velmi platnému hráči jesenického klubu.

Když v létě začalo létat laso od šumperského Asperu (hrají 3. nejvyšší soutěž), pošťouchlo to Marka k větší aktivitě. Měl namířeno do Prahy, kde v říjnu začne studovat na Vysoké škole tělesné výchovy a sportu Palestra sportovní a kondiční trenérství, líbila se mu představa spojit to s florbalem. V létě se po republice koná spousta turnajů, kterých pár objel, mj. mu to přihrálo možnost zatrénovat si s extraligovými Pardubicemi, kam se před sezónou z Bohemians Praha vrátil supíkovický Marek Ďopan. A protože devatenáctiletý mladík trenéra Sokolů Pardubice zaujal, zrodila se na konci prázdnin snová dohoda na hostování z FBK Jeseník ve městě perníku. Lifesport Superliga florbalu začala minulý víkend, Sokolům v obraně pomáhají dva jeseničtí odchovanci, Markové Viterna a Ďopan.

Prvně jmenovaný si plní klukovský sen, pln dojmů ze zatraceně rychlejší a agresivnější hry se ani neodvažuje formulovat jakékoli příští sportovní ambice, vypadne z něj jenom: "Vystudovat školu, přitom hrát co nejlíp florbal, a když mi to půjde na téhle vyšší úrovni, tak se tím třeba i pár let živit,".

O víkendu kluky čeká dvojzápas se Spartou a Libercem, se pak mrkněte na výsledky a statistiky.

Foto (zdroj): Sokoli Pardubice

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.