Lesníci si pochvalují výsledky hospodaření v Rychlebských horách a Jeseníkách

21.02.2023

Pro celý byznys byl loňský rok složitý. Konkrétně pro lesníky to vedle dozvuků kůrovcové kalamity byly potíže s nedostatkem pracovníků v lese, nestabilními cenami dříví a energií.

Arcibiskupské lesy a statky Olomouc, které jsou přes Polesí Domašov, Vápenná a Rejvíz, sklad v Písečné a pilu ve Vápenné hodně aktivní v Jeseníkách a Rychlebských horách, publikovaly výsledky svého hospodaření za rok 2022. Zdá se, že se s výše zmíněnými těžkostmi popraly vcelku úspěšně.

Povedlo se jim zpomalit těžbu o více než 35 %, zalesnit stovky hektarů holin, na které padl nějaký ten milion sazenic. Dneska už je zalesňování druhově pestrou skladbou dřevin samozřejmostí. Dále lesníci pokračovali v postupné obnově turistických odpočívadel a studánek, jen v Jeseníkách a Rychlebkách jich bylo 13. Jednou z priorit byly a stále jsou rekonstrukce vybraných loveckých chat, jež slouží k pronajímání veřejnosti. Novou podobu dostala například oblíbená chata Kvedlena nedaleko Červenohorského sedla, aktuálně se pracuje na chatě Podzámecká na Rejvízu.

Jestli si dokážete představit 52 tisíc krychlových metrů dřeva, tak právě tolik ho minulý rok pořezali na moderní pile arcibiskupských lesů ve Vápenné.

Člověk by neřekl, kolik může být v podnikání s jednou jedinou komoditou - dřevem - práce.

Foto (zdroj): Arcibiskupské lesy a statky Olomouc

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.