kreativJE: Kreativní Jeseník podle Lucie Bandikové

30.07.2021

Moc se na to těšíme a dost si od toho slibujeme. V sobotu 18. září začne positivJE psát další kapitolu svého snažení o lepší Jesenicko. Ten den totiž vydáme katalog kreativJE, do nějž za notné podpory Univerzity Palackého promítneme to nejlepší z kulturních a kreativních průmyslů Jesenicka, tedy oborů majících potenciál zde vytvořit zajímavé pracovní příležitostí.

Prvních jedenáct reprezentantů zdejších kreativních odvětví představí právě chystaná publikace a my hodláme v jejich propagaci udělat co nejvíc.

První, s kým vás seznámíme, je Lucie Bandiková, pro nás ultimátní synonymum řemeslnosti. Její práce je na pomezí chirurgie, protože pracuje s podobnou přesností. Když ji vidíte při výkonu, je to pekelné soustředění, a pak už jen mikroskop, několik rydel a samotný okrášlovaný předmět. Z něj Lucie postupně odebírá materiál, aby jí pod rukama vzniklo umělecké dílo. Nejčastěji rytím zdobí nože, zpravidla na zakázku do USA, ale je otevřená spolupráci s českými nožíři a zlatníky. S nimi chce hledat nové možnosti, kde se dá rytí aplikovat.

Ona sama ráda vytváří netradiční ornamenty inspirované přírodou. Má za sebou také spolupráci se Slovenskou poštou, pro níž dělala poštovní známky, i tuhle zkušenost by ráda zúročila.

Náruživá běžkyně na lyžích miluje zimní Jeseníky a je prvním jménem katalogu designu okresu Jeseník, který 18.9. pokřtíme.

Foto (zdroj): Lucie Bandiková, Ricardo Velarde a Michal Odehnal

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.