kreativJE: Dvorní sochařka jesenických pramenů Iva Svobodová

07.09.2021

ZUŠ Jeseník je důležitým garantem toho, že v Jeseníku máme hodně tvůrčích lidí. Z jejich řad se rekrutují sebevědomé individuality schopné se svým umem možná i živit, a když ne živit, tak aspoň bavit.

Příběhem pro positivJE je Iva Svobodová, další z postav jesenické kreativní scény, jejíž profil bude v katalogu DESIGN kreativJE (vyjde 18. září). Taky si prošla zdejší uměleckou školou. Přestože začínala jako malířka, vinou docházející inspirace se vrhla i na sochařství, jež jí otevřelo nové možnosti. Se nedivíme, nabízí to oproti štětci a plátnu širší škálu materiálů, vlastně jde o 3D objekty a je to podle nás i těžší. Malíři prominou, ale namalovat portrét vynálezce Otto Wichterleho je o fous jednodušší než uplácat jeho bustu. Slovo 'uplácat' zase prominou všichni sochaři. A všichni promiňte, malíři i sochaři jsou dobří.

Iva pracuje ráda s hlínou, protože se do ní rychle a lehce otisknou myšlenky, ale realizovala věci v bronzu, ve skle, z vosku, písku, ale i z papíru ze sršního hnízda(!). Musí v tom být dobrá, když je podepsána pod nejméně pěti jesenickými prameny. Zhotovila lva pro Mecklenburský pramen, chrlič s amforou pro Anin pramen, ruce pro Slovanský pramen, portrét pro Sofiin pramen a lva pro Wesselényiho pramen.

Vedle toho, že se sama zabývá uměleckou tvorbou, se na jesenické ZUŠce snaží vychovávat své nástupce, vede tam výtvarný obor. Takže další kreativci pro Jesenicko...

Těšíme se na ni, těšíme se na vás, že příští sobotu dorazíte do kina, kde se všichni kreativci seznámíte :-)

Foto (zdroj): David Svoboda, Filip Svoboda

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.