Jeseníky inspirací sopranistce Simoně Mrázové

05.01.2023

Jeseníky nám slouží k rekreaci a sportování, jsou producentem prvotřídního vzduchu, dávají nám lesní plody, houby, a taky dřevo, ale jsou také zdrojem inspirace.

Naposledy se to potvrdilo u sopranistky Simony Mrázové, která našla múzu na své chalupě v Podlesí. Na dohled Pradědu se rodily její texty a melodie písňového cyklu Ta naša láska, který zkomponoval kolega Jiří Najvar. Jak u Simony vypadal tvůrčí proces, popsala portálu Ostravan.cz: "Ona ta drsná příroda v Jeseníkách člověka vrací takříkajíc do normálu. Spojení se zemí tam vnímám velmi intenzivně. Vždy když tam přijedu a otevřu vrata na dvůr, říkám si, že tady je svět ještě v pořádku,".

Coby velcí vyznavači folklóru s Jiřím Najvarem připravili osobité pojetí lidových písní s klavírním doprovodem, tištěná verze zpěvníku právě vyšla. Třeba by se příběhy idylického venkova a přírody mohly hodit do osnov zdejších ZUŠek, kam na zpěv a klavír dochází spousty dětí. Vědomí, že za každou notou, každým slovem, stojí jesenický vzduch, by žáky mohlo motivovat ;-)

Zlínská rodačka Simona Mrázová je dnes doma na Ostravské univerzitě, kde připravuje budoucí zpěváky, zpěvačky a učitele hudební výchovy. Sama je také skvělou interpretkou písní a duetů. Kdykoli ale může, mizí na hory a pod střechu 400 let staré chalupy v Jeseníkách.

Foto (zdroj): Deuš PHOTO

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.