Freiwaldau - zajímavý a inspirativní pohled na Jeseník očima studentů architektury

12.04.2021

Díky městskému architektovi Tomáši Pejpkovi se městem Jeseník zabývali studenti Vysokého učení technického v Brně - fakulty architektury. Vznikla z toho velmi zajímavá publikace o 573 stranách. Hodí se občas nezúčastněný pohled zvenčí. Spolupráci by také šlo interpretovat tak, že vysokoškoláci se do Jeseníku přišli naučit, jak pracovat s přírodou, protože to pro jejich kariéry architektů, urbanistů či projektantů bude důležité.

Pokud jde o některé konkrétní lokality, tak si velkou pozornost zasloužil 'Kopec', jak studenti nazvali oblast z lázní směrem dolů. Všimli si tohoto jedinečného kousku přírody nad městem, co by měl více prorůstat do jeho struktury. Je to studnice vody pro celé území a zásobárna nesmírného množství přírodní energie, kterou dnes lidé ve městě nepovažují za svoji součást.

Zajímavý nám přišel pohled na vodní tok Staříč. Možná by si řeka ve městě zasloužila důstojnější pozornost než její rychlý průtok technicky upraveným korytem. Studenti si myslí, že od okrasného rybníku až po soutok by šlo koryto restaurovat a jeho smutný vzhled naplnit přírodou.

Přemýšleli jste někdo o tom, jestli by soutok řeky Bělé a Staříče nemohl být jedním z nejkrásnějších míst ve městě? Budoucí architekti to místo nazvali 'Špicou' a ve svých představách by ji propojili s brownfieldem areálu bývalé textilky Moravolen. Ten by se podle nich mohl stát jakousi jesenickou expo zónou? Stávající nádvoří se nabízí třeba jako tržnice a centrum komunitního života.

Studenti se podívali také na život tzv. mezi domy, kde skvěle pracovali s Jeseníkem jako městem krátkých vzdáleností. V tomhle vidění klesá význam aut, a naopak jdou do popředí městská cyklistika a pěší. Dotklo se to ulice 28. října, prostoru před Vodní tvrzí, ulice Dukelská nebo náměstí Hrdinů.

Bujnou fantazii předvedli při přetvoření současné sportovní zóny mezi koupalištěm a sportovní halou. Přibyla hřiště a odpočinkové zóny, nechybí samozřejmě více stromů.

Nikdo neříká, že ty návrhy budou realizovány, spíše to jsou směry, jakými se mohou ubírat naše myšlenky, a hlavně myšlenky těch, kteří o budoucnosti Jeseníku rozhodují. Zatím se totiž nezdá, že si vystačíme s tím, co tu máme. Studie Freiwaldau 2025 je pro současné i příští vedení města dobrým podkladem pro rozvojové plány.

Ještě jedna věc nám při pročítání publikace došla, díky dojezdové vzdálenosti "do 30 minut" téměř odkudkoli, je město Jeseník faktickým centrem pro obyvatele celého okresu a v tu chvíli mluvíme o čtyřicetitisícové aglomeraci. Tu roli by město mělo přijmout, tu roli by mu měli ostatní přiřknout.

Dlužíme vám ještě slova, jimiž projekt uvedla sama brněnská fakulta, taky celkem trefné ;-) "Urbanismus a architektura versus vysídlený a osídlený město za horama, kde jaro přichází pozdě a sníh příliš brzo. Tvrdá krajina, tvrdý sny. Freiwaldau. Reálná zadání ve spolupráci s městským architektem Tomášem Pejpkem. Desítky témat všech měřítek, konceptuální volnost v jedinečném kontextu bez archikrajek a krasomluvy. Žádný mazánkovský Brno, tohle je JES! Bez ochranných vrstev, tetování syrovou realitou hluboko pod kůži. Následky na celej život."

Další informace tady.

Foto (zdroj): Fakulta architektury VUT Brno

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.