Dvě kavárny z Jesenicka v evropském výběru

15.01.2022

Kdo už něco pamatuje, musí žasnout, jaký posun Jesenicko udělalo v kavárenské kultuře. To, co tady začala prošlapávat jesenická Ennea a další, se ujalo a dneska není vzácností skvělá kavárna i na vesnici. Potkávání se u šálku kávy, zdá se, nahrazuje potkávání se u piva a ač je důležité obojí (nepodceňujeme efekt sociálního kontaktu), dnes volíme kafe.

Z kávou vonícího Brna pochází mobilní aplikace a webový portál European Coffee Trip, které přináší přehled nejlepších kaváren po celé Evropě. Hodnotící kritéria jsou prostá - dobrá káva, čistý interiér, vzdělaná obsluha. To je vše, co vás zajímá, chcete-li zajít do kavárny v Rakousku, Norsku, Velké Británii... anebo Česku. A na české mapě už svítí dva špendlíky s popiskem JE (okres Jeseník), přesněji řečeno 1x Jeseník a 1x Javorník. Pecka!

Lázeňská kavárna Vinckovo sídlící v rodném domě Vincenze Priessnitze (Co může být v lázeňském městě víc?) je ve výběru českých top kaváren. Každý, kdo tam byl, ten ví, proč se to týmu Martina Manů povedlo. Samozřejmě úžasná káva v mnoha podobách, nebe v hubě díky skvělým dezertům, příjemné prostředí, no a fakt proškolený personál.

Teprve pár měsíců se Javorník pyšní podnikem Bistrý Arthur, za nímž stojí přistěhovavší se mladí manželé Martin a Lenka. V jejich kavárně kromě prvotřídní kávy dostanete výborné sladké, ale i hlad zahánějící občerstvení. Podobně jako u Vincka, i tady pod zámkem je to stylové, s výběrovým zrnem a příjemným servisem. Jak jsou za kávovarem majitelé, je tam vždycky to srdíčko.

Tak až budete vyrážet po Evropě, využijte European Coffee Trip, anebo zůstaňte doma a navštivte dva jeho zástupce z našeho kraje.

Všem baristům 3x nazdar! Zdar, zdar, zdar!

Foto (zdroj): Vinckovo a Bistrý Arthur

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.