DATA: Komunální volby na Jesenicku a rozbor kandidátek

22.08.2022

Zase na čtyři roky klíčový víkend, bude pátek a sobota 23. a 24. září. V každé obci Jesenicka proběhnou volby do obecních/městských zastupitelstev.

24 radnic se dočká (staro)nových politiků a ti se stanou členy lokálních parlamentů majících, tu lepší, tu horší, recepty na to, jak správně vést svoji obec. Na rozbor předvolebních programů si čas vyhraďte, ale ono to na místní úrovni stejně než o letáčcích a billboardech je o obličejích, protože se tu všichni tak nějak známe. Uchazeče o zvolení do řadových zastupitelstev dokonce nemůžeme podezřívat z toho, že by to šli dělat pro peníze. To je o jedné dvou tisícovkách měsíčně a přebíráte spoluzodpovědnost za to, za co bude radnice utrácet, co postaví, co zakáže, co naplánuje... O tuhle možnost se zapsáním na kandidátkách uchází celkem 1 329 lidí (3,6 % všech občanů okresu Jeseník; v celé ČR je to jen 1,7 %), takže nepochybně tady máme větší zájem o věci veřejné.

V součtu se na Jesenicku o přízeň uchází dvacítka volebních stran. Najdete mezi nimi tradiční, řekněme celorepublikové, jako například ODS, ANO, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 Starostové a nezávislí, ale významnou roli hrají různá nezávislá a nestranická uskupení nadšenců, která se dávají účelově dohromady kvůli volbám, protože po nich chtějí dělat něco pro svoji obec, svoje město. Díky za ně.

Politika není ryze mužská záležitost, i když chlapi pořád výrazně převažují. Naštěstí - lokální politika nepotřebuje alfa samce, jako to známe z národní úrovně, tady jde i chlapům zpravidla o rozmach jim svěřené obce. Na kandidátních listinách jsme napočítali 64 % můžu a 36 % žen (průměr ČR je 32 % a kousek procent žen, takže opět jsme na tom trošičku líp).

Kandidáti podle pohlaví

Souhlas, i do místní politiky je dobré jít se zkušenostmi, na druhou stranu, budujeme-li okres Jeseník i pro mladé, potřebujeme je v zastupitelstvech slyšet. O vaše hlasy se v září bude ucházet jen 84 kandidátu pod 30 let (6 teenagerů do 19 let, 28 mladých mezi 20-24 lety a 50 ve věku 25-29). Největší skupina kandidátů (přes 17 %) je ve věku 45 až 50 let.

Kandidáti podle věku

Zcela jistě nejsnazší rozhodování budou mít voliči v Bílé Vodě, kde budou moci vybírat pouze mezi devíti kandidáty. Druhá nejmenší (11) nabídka jmen je ve Vlčicích, třetí (14) ve Velkých Kuněticích. Z opačného pólu k nejpočetnějším patří Lipová-lázně se 116 kandidáty, druhý je Jeseník (125) a překvapivě nejvíc lidí chce do politiky ve Zlatých Horách (135).

Za rovněž zajímavé považujeme to, že v září kandidují obě stávající starostky i všichni současní starostové (22).

Na positivJE se chceme regionálním volbám věnovat, jsou pro Jesenicko extrémně důležité.

Foto (zdroj): Unsplash
Grafy (zdroj): Český statistický úřad

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.