Dan Klotz a jeho manuál na život

26.02.2021

Když jsme si povídali s Danem Klotzem, toho času pracujícího v marketingu amerického výrobce kol, naskakovalo nám tam slovo 'plnotučný', ale ne ve smyslu tučný, nýbrž ve smyslu plnohodnotný. Plnohodnotný život, který je protkán hlavně sportem. A přes sport vedla Danova cesta také k současnému zaměstnání. To ho více než naplňuje, tak si pojďte poslechnout, jak se dá takový pestrý život absolvovat.

V občanském průkaze má sice místo narození Most, ale už v jednom roce se kvůli tátově práci v balneo provoze tehdy státních Priessnitzových lázní stěhovala celá rodina do Jeseníku. Přesun mu zajistil hodně zábavné dětství v lázních Jeseník, odkud se rekrutovali jeho kamarádi. Dodnes vzpomíná na sportovní a dětské dny, které jim rodiče organizovaly, inu, 'lázeňáci', jak jsme jim my dole ve městě říkali, žili na speciálním místě.

Školu odchodil na tehdejší ZŠ Klášter (dnes Průchodní). Vybavuje si dětství plné sportu (na sjezdovkách stál už ve třech letech), dále tenis a atletika, 4 roky v klavíru na ZUŠ, chození do Pionýra, který byl díky skvělému vedoucímu spíše takový Skaut, takže hodně v přírodě, bez politického nádechu. U táboráků si zamiloval kytaru, a i když babičkou darovaný strunový nástroj byl ¾ velikosti, nebrblal a jal se coby samouk naučit brnkat.

Když se nedostal na sportovku, opřel se do basketu, pod jesenickými koši se proháněl s budoucími ligáči Sukupem či Kurfürstem a hrozně ho to bavilo.

Přišla střední škola, ve stejné třídě třeba s Lukášem Morávkem (na positivJE jsme psali 26.4.2019), což kromě účinkování v pěveckém sboru gymnázia dotáhli až k založení folkové kapely Nápad, se kterou si později zahráli i na Mohelnickém dostavníku. To už u nich působil Filip Svoboda (na positivJE jsme psali 9.8.2019).

Jak je Daniel hodně zaměřený na pohyb v přírodě, udělal si už v 17 instruktorské zkoušky ve sjíždění řeky, čímž si pak přivydělával v cestovní kanceláři na vodáckých kurzech. To samé později opakoval jako cykloprůvodce. Balíky cyklistů vedl i v Norsku. Přes tohle se na vysoké škole dostal až k extrémním 24hodinovým závodům typu survival (v roce 2007 zapsal 3. místo na akademickém outdoorovém víceboji smíšených dvojic).

Jak ho bavilo cestování, padla s vysokou volba na pajdák olomoucké univerzity, na ní učitelství angličtiny. Po bakaláři už by Dana hnaly do školy, jenže on chtěl ještě studovat, a tak přešel na Vysokou školu ekonomickou do Prahy. Nicméně před magisterským studiem na rok ubral plyn, udělal si třetí kurz - lyžařského instruktora, a pak prožil nádhernou zimu s brigádničením na svazích Červenohorského sedla. Během následných pražských studií 2x vycestoval v rámci programu Work and Travel do Spojených států amerických, kde hlavně zdokonaloval angličtinu, ale sáhnul si i na práci v hospodě či v obchodě se suvenýry.

Tak se mu tam zalíbilo, že i po státní zkoušce, kdy získal titul inženýr, se sebral a odletěl pracovat do lyžařského střediska Park City, mimochodem v něm obsluhoval slavnou herečku Umu Thurman :-)

Jenže nadešel čas se nechat zaměstnat. Daniel má spoustu kamarádů a jeden z nich mu doporučil poradenskou společnost Accenture. To je přesně ta korporace, kterou jako absolvent chcete mít v životopise, protože se tam hodně naučíte. On tam 2 roky pracoval na projektu v České pojišťovně, a hodně se tam naučil.

Dělejte si přátele a čtěte dál. Jiný jeho kamarád odcházel od tehdy největší cestovní kanceláře na lyžařské zájezdy Nev-Dama, no a nabídnul Danovi svoje místo v marketingu. A co myslíte, vzal to? No vzal. Miluje sport, miluje lyže.

Když později potřeboval změnu, jakási vyšší moc ho nasměrovala do farmacie, totálně jiného oboru, který ho chytnul. V Green Swan Pharmaceuticals si užil skvělých pět let, ale dostal se do stavu, kdy se chtěl živit tím, co je jeho srdci nejblíž - sportem. V té době už měl v byznyse dost známých na to, aby se k němu dostala nabídka volné pozice u výrobce kol značky Specialized, ke kterému se nakonec po asi šesti pohovorech dostal. Šťastný tam je, má na starost vzdělávání prodejců kol v Česku, na Slovensku, v Polsku, a ještě v Chorvatsku a Slovinsku. Tohle je ta práce snů, protože se mu do rukou dostává špičkový materiál, který může neomezeně testovat, dokonce mají v polední pauze skoro nařízenu hodinu na sportování. Druhého dubna to bude 6 let, co Dan maká v barvách Specialized. Až to půjde, určitě vystoupí na nějakém našem workshopu, aby nám pověděl, jak se dělá marketing u velkých značek.

A je šťastný i doma, v pražském bytě na něj po práci čekají dvě děti - dcera Mariánka (9 let) a syn Mikuláš (6 let), které se svou manželkou vedou ke sportu, hudbě a přírodě, takové té ideální triádě aktivit vedoucích k plnohodnotnému životu. Vlastně Dan Klotz je na tuto trojkombinaci hotová 'případová studie'.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.