Alternativní truhlář Honza Mareček

03.02.2021

Když jsme se vypravili do truhlářské dílny Honzy Marečka, kterou má v budově bývalých uhelných skladů pod vlakovým nádražím v Jeseníku, do pohody nás naladily hromady schnoucího dřeva, a taky slepice poklidně se pasoucí toho času na sněhu hned vedle vchodu do dílny.

Po vstupu do první pracovní místnosti nešlo přeslechnout hlasitě hrající swing, což jen dokreslilo výjimečnost prostředí. Houkli jsme na pozdrav na dva Honzovy kolegy a už jsme stáli u ponku, kde jeho osmiletý synek Fabián právě natíral čelo budoucího kurníku. To je ale bokovka pro osobní potřebu, hlavní disciplínou Alternativního truhlářství je na míru stavěný nábytek.

Jako je zajímavé tohle místo, je zajímavá i Honzova minulost před vlastní manufakturou. Rodilý Jeseničák to měl po základce lajnované jinak, coby student Gymnázia Jeseník měl po maturitě spíše zamířit na vysokou školu, jenže se to napoprvé nepovedlo, a tak odjel na dva roky do Londýna, kde nastoupil do jazykové školy. Strávit takový čas v jiné zemi, to už člověku otevře oči a vyjeví nové netušené příležitosti. A hlavně dodá nadhled potřebný pro "přežití" na Jesenicku, kam se celou dobu měl v úmyslu vrátit. Ještě jednou se pokusil nastoupit na "logickou" cestu, když začal v roce 2004 studovat pedagogiku na Univerzitě Palackého v Olomouci. Jenže se tam trápil, hlavu už měl nastavenou jinak, už věděl, že jeho smysl života bude vězet v živení se rukama.

Znova se sbalil a jako pohádkový Honza vyrazil do světa na zkušenou, v jeho případě opět do Anglie, tentokrát do městečka Folkestone, kde se během dvou let v podstatě vyučil truhlářem(!), no fakt. Nechtěl se pouštět do nějakého srovnávání českého a ostrovního školství, ale vypozoroval, že ve Velké Británii to bylo o enormním prostoru pro vlastní kreativitu, zkoušení a tvoření a samostatnost, kde vlastně bylo dobře, čím víc toho žák zkazil.

Takto vybaven "výučním listem" v oboru 'furniture-maker' se vrátil do Jeseníku a prakticky ihned začal stavět základy svého podnikání. Jak to tak chodí, nejprve začal vyrábět nábytek pro svoje přátele a známé, v roce 2007 už vyřizoval plnohodnotný živnostenský list a hledal prostory k pronajmutí. Základnu rodící se dřevařské dílny našel na dnešním místě, kde jste dříve dostali uhlí na zimu.

Za tu dobu věhlas jeho fortelného nábytku, který je ponejvíce tvořen postelemi, jídelními stoly, skříněmi, či policemi, bezpečně překonal hradbu jesenických hor. Alternativní truhlářství nachází přibližně polovinu svých zákazníků mimo region. A to už je to naplnění definice o šikovných českých ručičkách, co se dovedou spolehlivě uživit třeba i v pohraničí. Kromě toho se truhlářskému triu Honza, Vítek a Franta daří po republice zviditelňovat prostřednictvím víkendových truhlářských kurzů. Ty pořádají už 10 let a nebýt korony, vyprodávali by je spolehlivě i teď.

Honza své podnikání nežene nikam přes závit, pěkně organický růst, byť v hlavě se rodí myšlenky na výrobu vlastní nábytkové řady. Ta by jistojistě nekonkurovala švédskému gigantovi I - -A :-) s jehož nábytkem tenhle čistokrevný truhlář nemá nejmenší problém. Je v pohodě s tím, že máte půlku bytu vybavenou (můžeme to tak nazvat?) dřevěným nábytkem z řetězce, on by jen řekl, že v určité fází života by to chtělo zainvestovat aspoň do dvou klíčových kusů - postele a jídelního stolu.

Živíte-li se tím, co je vašemu srdci nejbližší, nemusíte řešit žádný work-life-balance. Honza je přírodní typ (proto ty slepice) milující zdejší hory, svůj popracovní čas věnuje hlavně svojí rodině tvořené milovanou ženou a 3 dětmi. V Jeseníku je jim všem skvěle.

#alternativnitruhlarstvi #truhlar #jesenik #jeseniky #podnikani #milujijesenik #remeslomazlatedno #nabyteknamiru #postelnamiru #gymjes #gymnaziumjesenik #zitsvujsen #delamsicochci

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.