Akcemi 6. a 30. května positivJE připomene 20 let Jesenicka v EU

29.04.2024

Neomezená možnost cestovat a pracovat, otevřené hranice pro zboží a služby, miliardy do rozvoje země, jako hlavní benefity našeho vstupu do rodiny zvané Evropa. Tohle je pro nás členství Česka v Evropské unii a přínosy spolehlivě převažují nad potížemi, jaké jsou s EU občas spojeny.

Na Jesenicku vidíme stovky důkazů, kde všude eura z Bruselu pomohla. Kilometry silnic, kolejí a kabelů s internetem, vybavení škol, moderní stroje ve firmách, nová sportoviště, budovy pro zdravotní a sociální služby… Vidíme to i na lidech, kteří ve školách absolvovali programy Erasmus, kteří začali dělat byznys v členských státech, kteří využili možnosti pracovat v zahraničí apod.

Ve středu si připomeneme 20 let ČR v EU a my pořádáme dvě akce, kterými si tuhle skvělou skutečnost připomeneme.

6. května to bude debata podcastu Café Evropa, kdy se v Čajbaru Pangea budeme bavit o tom, co členství v EU dalo a vzalo Jesenicku. Co znamenaly dvě dekády pro rozvoj regionu přijde zrekapitulovat starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová. Té bude sekundovat zástupce ředitele Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM Viktor Daněk. S ním probereme i žhavá evropská témata, jako Green deal, migraci, bezpečnost, dotace…

30. května si pro změnu ukážeme, že i Evropská unie může být zábavná. To totiž do Jeseníku (Blues club) poprvé dorazí populární podcast Bruselský diktát naživo, v němž nás novinář Ondřej Houska a moderátor Michal Půr vezmou do zákulisí evropské politiky a byznysu. Oba hosté disponují bezprecedentním přehledem o zelené dohodě, migračním paktu a bruselské politice vůbec.

Obě akce jsou pro vás zcela zdarma, stačí dorazit a zapojit se do diskuse. Slibujeme, že to nebude žádná agitka a rozhodně nebude propagována žádná politická strana! Jde spíše o neformální pozvánku na červnové volby do Evropského parlamentu.

Kamil Kavka

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.