Zpracování odpadu z Jesenicka bude i záležitostí Kraje

05.06.2022

Přibývá odborníků tvrdících, že odpady nemůžou zůstat lokálním tématem. Je těžko představitelné, že by se každá jedna obec dokázala vypořádat s tříděním za zpřísněných podmínek pro skládkování od roku 2030 tak, aby to ufinancovala. Dokonce se zdá, že ani sjednocení odpadového hospodářství Jesenicka by nemuselo stačit. Nějak takhle se na jesenické radnici diskutovalo mezi vedením kraje a starostkami a starosty okresu Jeseník.

Proto se do toho vkládá hejtmanství, chystá se do dvou let postavit centrální dotřiďovací linku. Do té by se měl svážet odpad z celého kraje, jak vysvětlil předseda správní rady spolku Odpady Olomouckého kraje Martin Šmída "Systém nabídne nejlepší technologii, kdy budeme moci dotřiďovat směsný i separovaný odpad. Tak budeme schopni co nejvíce surovin směrovat k materiálové recyklaci, případně k energetickému využití, a naopak se maximálně obejít bez skládek, jejichž poplatky se budou každý rok skokově zvedat.".

Ta věc by měla stát zhruba půl miliardy, na financování se bude podílet každé město, každá obec, která je členem spolku. Za každého občana by to mělo činit 1500 korun. Cíl vytýčený Evropskou unií je dost jasný - recyklovat, recyklovat, recyklovat, to nerecyklovatelné energeticky využít a až pak jet s odpadem na skládku. Tohle si říká o společný postup, aby se cena poplatků za odpady pro občany i firmy udržela na nějaké rozumné hranici.

Foto (zdroj): Olomoucký kraj a Unsplash

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.