Zákazníci VAK Jesenicka mají v kohoutcích super kvalitní pitnou vodu, dohlíží na to pstruzi

13.10.2022

Včera byla tiskovou konferencí završena 86 milionová investice společnosti VAK Jesenicka do klíčové vodohospodářské infrastruktury - úpravny vody v Adolfovicích. Šumný a Borový potok do ní přivádějí až 75 % vody, kterou odebere více než 15 tisíc odběratelů.

Přítomné odborné veřejnosti, starostům a zástupcům médií představilo vedení VAK Jesenicka zbrusu novou technologii, díky níž jde do pitné vody méně chlóru. Jednoduše proto, že filtry a další technologické procesy vyčistí surovou vodu lépe. Bonusem pak je přidávání vápníků, což ocení váš chrup a kosti ;-)

Nás zaujalo "akvárium" se pstruhy a siveny, kteří vodařům slouží jako jakýsi lakmusový papírek toho, že přitékající voda není kontaminovaná. Byli jsme však poučení, že ono akvárium je vlastně online a nonstop biologický monitoring kvality surové vody.

Za deset let, co je VAK Jesenicka v držení města Jeseník a obcí Česká Ves, Písečná, Bělá pod Pradědem, Hradec-Nová Ves a Lipová-lázně, tady bylo proinvestováno 383 milionů korun. Nemalou část z toho pokryly i různé dotace.

Pozitivní je, že sotva si VAK Jesenicka odškrtává tenhle důležitý projekt, řeší se na představenstvu další investiční akce - přivedení do úpravny vody i třetí potok - Keprnický. Jeho název nemá nic společného s populárním hanušovickým pivem, ale i tak je důležitý. Posílí celkový přítok surové vody ke zpracování a vykryje tak případný výpadek dalších vodních zdrojů, pokud se jeseničtí vodohospodáři pustí do obnovy prameniště na Křížovém vrchu, napojení jesenických lázní na adolfovický vodovod nebo takhle "vícevoda" poslouží novým obytným čtvrtím, jež v Jeseníku a vlastně na Jesenicku vznikají.

Tleskáme všem, kteří za úspěšnou realizací díla stojí a veřejnost zveme na dny otevřených dveří. Ty jsou naplánovány na 19. a 26. října vždy v 16 hodin.

Foto (zdroj): Lucie Musialová

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.