Zájem o jesenické střední školy roste a poroste

28.09.2021

Na prvním místě je nabídka studijních oborů, na druhém místě jejich kvalita. Pokud to tady deváťáci nenacházejí, pak se nedivme, že jdou na střední školy za hranice regionu, čímž je v mnoha případech pro Jesenicko definitivně ztrácíme.

Jenže co když tady studijní možnosti jsou, a co když i jejich úroveň je v pořádku? O tomhle se na základních školách po celém okrese snaží jesenické střední školy přesvědčovat. Naše školství sledujeme prakticky od vzniku positivJE a ten posun v proaktivitě SŠ směrem k ZŠ je nepřehlédnutelný, potkává se kupa věcí, která v delším horizontu prostě musí přinést ovoce.

Na půdě středních škol se to hemží programy pro žáky ze základek, namátkou přinášíme pár konkrétních aktivit.

Gympláci si pozvali děcka z jesenické a českoveské ZŠ, s nimiž sestavovali, a pak odpalovali vodní rakety, co umí vyletět nahoru pořádně vysoko a pořádně rychle. Celé je to předehra před říjnovým startem stratosférického balónu, který gymnazisté pošlou až do výšky 34 kilometrů.

Děcka ze základní školy v České Vsi byly taky v Horních Heřmanicích na půdě SŠ gastronomie, farmářství a služeb, kde se na vlastní kůži seznamovaly s nabídkou oborů školy. Tedy se v kovárně zuřivě bušilo do kovadliny, v pekárně se hnětlo těsto a tvarovalo pečivo, budoucí farmáři si pak vyzkoušeli například simulátor traktoru.

Ani na vteřinu neváhejte, pozadu nezůstává ani jesenická průmyslovka, která do svých dílen a polytechnických učeben vozí děti z celého okresu, ve školních kroužcích se ková a kutí, aby si příští středoškoláci sáhli na budoucí práci, aby lépe navnímali samotnou školu. Jak to tak totiž bývá, na domácí jsme vždycky trochu přísnější, všechny 4 místní střední školy musí o svoji přízeň velmi bojovat. Ale to je fajn, aspoň je to bičuje k neustálému zlepšování.

Pokud je řeč o rostoucím zájmu o zdejší SŠ, je tu navíc to speciální jesenické/krajské stipendium, které fasuje každý prvák na průmyslovce na hotelovce/obchodní akademii anebo na SŠ gastronomie, farmářství a služeb - jednorázově to dělá 5 tisíc na prváka. Tím podpora středního školství nekončí, Kraj přidává na učňovských a maturitních polytechnických oborech taky pár set korun na studenta (např. v prváku opraváři zemědělských strojů v Horních Heřmanicích berou 300 Kč měsíčně, stavař či strojař je vyplácen pololetně (až 3 000 Kč), děje se tak prostřednictvím stipendia určeného pro studenty polytechnických oborů.

Naše slova o zvyšující se konkurenceschopnosti doufáme potvrzuje rozšiřující se nabídka studijních oborů i stále větší počet všelijakých úspěchů našich středních škol v soutěžích apod.

Foto (zdroj): ZŠ Jeseník, ZŠ Česká Ves, SPŠ Jeseník, Gymnázium Jeseník

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.