Pavel Horník v otevřené zpovědi, jak to začalo s Rychlebskými stezkami

30.04.2024

Fenomén Rychlebských stezek zavnímal snad každý, ale kolik z vás ví, jak to vlastně celé začalo. Zakladatel aktuálně zřejmě nejuznávanějšího českého bikového resortu v zemi sem přišel z Břeclavi dělat hajného, protože klukovi z jihomoravských rovin učarovaly zdejší hory.

Nebylo lehké tady získat fleka v lese, ale nakonec přistěhování klaplo. Nebylo lehké mít v lese dost práce na uživení, ale vždycky to nějak dopadlo. Nebylo lehké přesvědčit státní lesy, aby ho nechaly kutat traily pro horská kola, ale po x odmítnutích mu souhlas daly. Nebylo lehké zajistit finance na údržbou stezek, ale kámoši ho pokaždé založili. Nebylo lehké vymyslet, jak přežít lockdown, ale povedlo se to zvládnout... A 'nebylo to lehké' ještě tak třistapadesátčtyřikrát.

Přes všechny překážky fungují Rychlebské stezky patnáctou sezónu a studenti Gymnázia Jeseník měli před pár dny příležitost vyslechnout si Pavlovu sympaticky otevřenou zpověď.

Pobavila zahřívací historka, kdy Pavel po nastěhování do Černé Vody vyrazil jako čerstvá naplavenina do místní hospody, kde s ním u štamgastského stolu proběhl menší kvíz. Domorodec 1: "Víš, co je strašný?". Pavel: "Ne, to nevím.". Domorodec 1 "Přistěhovat se sem!" (smích). Domorodec 2: "A víš, co je ještě horší?". Pavel: "Sorry, fakt nevím.". Domorodec 2: "Narodit se tady!" (hurónský smích). Originální konverzace pochopitelně obsahovala několik peprnějších výrazů, leč dokreslovala tehdejší naladění místních. Věříme, že s rozmachem obce, který jde neoddiskutovatelně na vrub stezkám, přibylo i optimistů dívajících se na život na Jesenicku o fous jinak než oni dva štamgasti.

Pavel Horník je patriot jako řemen, který toho pro region dělá ohromně moc a nám bylo potěšením ho na gymnázium doprovodit. Studenty jeho povídání zaujalo a přehráním 32. epizody positivJE MOTIVATORU se můžete i vy dovědět leccos nového z jednoho z nejsilnějších příběhů, jaké tady za poslední dekády vznikly.

Kamil Kavka

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.