Vyšla další kniha na téma Sudety, uvnitř najdete i rozhovor s Martinou Seidlerovou

18.11.2023

Z označení Sudety se pomalu stává nálepka automaticky evokující slova jako problém, odloučení, vylidnění… V některých kontextech je to asi v pořádku, protože to často sedí, ale my, co v bývalých Sudetech žijeme, bychom měli tenhle stereotyp bořit a ukazovat, že Sudety žijí a vyhlížejí skvělou budoucnost. Co vyhlížejí, aktivně na ní pracují.

Z této perspektivy k tomu přistoupili také tvůrci nové publikace 'Uprostřed na okraji'. V ní zpracovali rozhovory s lidmi působícími v postsudetském pohraničí, kteří svými skutky dokazují, jak živo je na tomhle speciálním kusu Česka.

Mezi respondenty byla i Martina Seidlerová, v jesenické části Sudet známá tvář spolku příznačně se nazývajícího Sudetikus. Nade vši pochybnost čtenářům poskytla řadu důkazů o tom, že Sudety taky díky Sudetiku nestrádají, nebo ne tak moc, a ne ve všem. Někdy dokonce naopak, vnitřní motivace některých aktérů komunitního života na Jesenicku rezonuje i za hranicemi bývalého okresu. Potvrdilo to i nedávné setkání s prezidentem Petrem Pavlem. A potvrdí to i blížící se Festival patriotů Jesenicka (24.11.). Od něj si slibujeme nové impulsy pro positivJE i pro lídry držící v rukou otěže regionu. Přijďte.

Knihu Uprostřed na okraji můžete objednávat na webu vydávajícího Antikomplexu, který se zabývá historií a životem v Sudetech současnýma očima.

Závěrem, nikdo nás nenutí pojem Sudety používat, ale všichni tak trochu cítíme, že to označení funguje. Každý hned ví, o čem je řeč ;-)

Foto (zdroj): Monika Dražilová

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.