Vydejte se dnes po stopách regionální architektury

10.06.2022

Přísně vzato, kostely slouží k bohoslužbám a modlitbám, to byl a je jejich hlavní účel. Naší optikou jsou však kostely i kusem historie, dochovanými důkazy tehdejšího stavitelství, produkty slohu, který v dobách jejich vzniku vládnul.

Pokud souzníte s naší perspektivou, co kdybyste si tu dobovou architekturu trochu omrkli. Klidně přímo ve vaší obci a dnes, protože se po celé republice koná Noc kostelů. Na desítce míst Jesenicka můžete využít speciální příležitost, kdy se do kostela můžete dostat, v některých případech i na jinak nepřístupná místa.

Vidnava - kostel svaté Františky i kostel svaté Kateřiny budou otevřeny od 17 do 19 hodin, v kostele sv. Kateřiny dokonce můžete vystoupat na vyhlídku z kostelní věže. V kostele Nanebevzetí Panny Marie v Jeseníku budou mít otevřeno až do 22. hodiny, kostel Českobratrské církve evangelické si vás dovoluje pozvat na koncerty Jesenického smíšeného pěveckého sboru a Komorního sboru. Kdo to máte nejblíž do kostela svatého Petra a Pavla v Bernarticích, tak si nenechte ujít prohlídku a ukázku hry na varhany. Do klasicistního kostela Jména Panny Marie v Černé Vodě vyrazte už v 16 hodin. Na vaši návštěvu se těší i kostel svatého Jáchyma v Kobylé nad Vidnávkou, který byl vysvěcen v roce 1788. Do Noci kostelů jsou dále zapojeny supíkovický kostel svaté Hedviky, kostel Panny Marie Sněžné ve Velkých Kuněticích a kostel Božího Těla ze Staré Červené Vody.

Jak říkáme, kostely jsou významnými stavbami, vedle školy a obecního/městského úřadu od pradávna tvořily páteř života. Nechte na sebe dýchnout minulost Jesenicka.

Foto (zdroj): kostel Jména Panny Marie v Černé Vodě

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.