Vlčická Burdova farma je první zdejší 'Slušná firma'

01.05.2023

Jasně, že základní definice podnikání je o soustavné činnosti konané za účelem dosažení zisku a je to v pořádku. Jen do tohoto zaklínadla se v posledních letech dostávají slova, jako zodpovědně, udržitelně, šetrně - s impaktem. A to je taky správě.

Přibývá subjektů, které přebírají zodpovědnost za důsledky svého podnikání. Téma tlačí komunita firem a neziskovek usilujících o změnu vnímání podnikání od pouhé kumulace zisku k obecné prospěšnosti a zodpovědnosti. Říkají si 'Slušná firma' a sdružují organizace a lidi vnímající potřebu transformace ekonomického systému od non-stop růstu k růstu respektujícímu limity planety. Logicky se jedná hlavně o farmáře a malé výrobce potravin. K naší radosti už tam i Jesenicko má svého zástupce.

Burdova farma hospodařící na úpatí Rychlebských hor v katastru obce Vlčice splnila kritéria členství. Její hospodářství tvoří několik biotopů, kde se 365 dní v roce starají o zvířata. Provozují pastevní chov prasat plemene Hembat, chov hovězího dobytka a nechybí drůbež. Protože všechno stojí na prvcích cirkulární ekonomiky, pustili se ve Vlčicích do kopřivy. Pracuji s ní na světové úrovni, farma je členem mezinárodního kopřivového hubu Nettle Net International. Milovanou bylinu využívají jako krmivo pro svá zvířata, ale také jako potravinu i surovinu pro kosmetický a farmaceutický průmysl. Mrkněte na jejich e-shop z-koprivy.cz.

Snem tria Erik Burda, Kristián Millý a Pavel Hala je vybudovat energeticky soběstačnou farmu, na níž se bude dařit inovativně rozvíjet současné výrobní programy "kopřiva-drůbež-prase-kráva", a to v modelu 'z farmy na vidličku'.

Členství ve 'Slušné firmě' je potvrzení nastoupené cesty, která jde po uchovávání biodiverzity, pěstování plodin bez průmyslových hnojiv a chovu zvířat v jejich maximální pohodě.

Možná se Burdova farma může stát inspirací pro další zdejší, co? ;-)

Foto (zdroj): Burdova farma 

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.