Václav Schlemmer spustil e-shop s uměním stvořeným umělou inteligencí

05.05.2023

Se nám to začíná dělit na dva tábory - fanoušky rozmachu umělé inteligence (AI) a jeho odpůrce, pomineme-li tu cca 80% mlčící většinu ;-) Napadá nás k tomu univerzální hláška "pokrok nezastavíš", a pak už jen mít ambice tzv. být u toho, protože AI ovlivní (skoro/úplně) všechno a (skoro/úplně) všechny.

Ovlivnilo to i Václava Schlemmera, šperkaře z CoinRingsCZ. Ale ne tak, že by mu umělá inteligence vzala práci, spíše mu vnukla nový podnikatelský nápad. Ten zcela nepokrytě stojí na neuronových sítích. Václav sází na rychlost, chce patřit mezi vítěze, kteří si využití AI osvojí mezi prvními.

Na mezinárodním online tržišti věnujícímu se řemeslným produktům Etsy.com, si založil e-shop PlanetDigitalArt, na němž prodává obrazy vytvořené pouze umělou inteligencí! Malíři prominou, tohle je striktně technologická záležitost. Ale zase si to nepředstavujte tak, že máte položku pro e-shop na tři kliknutí.

Vytváření jednoho digitálního obrazu v tiskové kvalitě zabere klidně i hodinu a Václav u toho musí skloubit práci se třemi AI platformami. Nejprve požádá ChatGPT, aby mu pomohl správně vygenerovat zadání (prompt) pro druhý AI program Midjourney. Ten na základě zadaného textu vygeneruje obrázek. Zadání se několikrát obměňuje a generuje desítky různých variant, než se podaří vytvořit obraz dle představ autora. Třetí použitý program pak tentýž obrázek zvětší do potřebné datové kvality, aby jej šlo tisknout jako plnohodnotné umělé(cké) dílo. Až pak přichází na řadu Václavovo přísné oko a hbitá ruka, které formou úprav a filtrů vykouzlí z "tuctového" AI obrazu dechberoucí originál. Ten navíc pro potřeby svého e-shopu načančá do reálných situací (mock-upů), aby si jej potenciální zákazníci dokázali představit u sebe na stěně. A koupili.

"Virtuální malíř" Václav Schlemmer ale nedělá do všeho. Zaměřuje se na fantasy, draky, mapy a krajiny. Aktuálně připravuje sérii dvacítky nejzajímavějších míst světa, kam se podle výběru ChatGPT vešla i Praha.

Uvidíme, kam to PlanetDigitalArt dotáhne. Budeme Václava nadále sledovat, co k prstenům z mincí a obrazům od umělé inteligence přidá příště.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.