Už během školy rozjíždí Martin Nemeškal vlastní grafické studio

27.03.2024

Bezva, když mladí ví, co chtějí, i když ví, že to nebudou mít lehké, ale něco pro to dělají. Tahle kostrbatá věta vystihuje Martina Nemeškala, gymnazistu z Javorníka.

Letos ho sice čeká na GymJes maturita, ale ta není už pár let tím jediným, na co se zaměřuje. Ve svém 'portfoliu' má například šéfování javornického volejbalu, který mimochodem i dost obstojně hraje. Dokonce tak obstojně, že ho v polovině osmiletého gymplu lákali do Ostravy na střední školu a závodní hraní. Odolal.

Taky proto, že mezi tím už spřádal plány na svoje vlastní podnikání, ve které začal překlápět svoji tehdy volnočasovou zábavu – výrobu jednoduchých webových stránek. Jakmile zjistil, že ho baví grafika a má pro ni cit a že je schopen ji skloubit s programováním a poměrně hravě skládat funkční webovky, začal svůj um aktivně nabízet. Už před dosažením plnoletosti řešil první faktury a jeho podnikání se slibně rozjelo.

Ano, do cesty se mu staví maturita, ale má v plánu ve studiu grafického designu pokračovat i na vysoké škole. Je tak nad slunce jasnější, že rozsah jeho služeb půjde jedině do šíře. Už dnes je schopen kromě webovek klientovi doručit návrh loga, poskládat leták nebo plakát, klidně navrhne reklamní polep auta či výlohy. Odpovídající je i výčet realizovaných projektů. Je podepsán pod grafikou Jesenické 60, spáchal web pro EduArt, pro začínající multimediální butik InArtis vyfiknul logo i webovky, online prezentaci vyrobil pro Mateřskou školu Uhelná, festival je/snění nebo společnost Stolzed.

Martin Nemeškal se toho nebojí, odměnou za což mu jsou další zakázky. Jsme upřímně zvědaví, jak dlouho vydrží dělat obě věci souběžně, tj. weby skládat i designovat. Právě kvůli množství práce možná přijde doba, kdy se bude muset rozhodnout pro jednu specializaci. Ale to už bude rozhodování vcelku příjemné ;-) Bude to totiž znamenat, že jeho studio nabralo růstový směr.

Kamil Kavka

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.