Ukrajinská firma Vegetus našla nové výrobní zázemí v České Vsi

25.01.2023

Perfektně to zapadá do přístupu, jaký vůči napadené Ukrajině Česká republika zaujala. Zatímco ekonomové hovoří o tom, jakými posilami pro pracovní trh Ukrajinci jsou, ve skutečnosti už se objevují i příběhy, kdy sami ukrajinští podnikatelé zaměstnávají Čechy.

Tenhle "vyšší level" integrace se odehrává i na Jesenicku, kam svoji výrobu z bombardovaného Charkova přesunula společnost Vegetus manželů Gonských. Průkopnická firma veganství na Ukrajině, která se před válkou pyšnila dvanácti značkovými prodejnami. V nich prodávala rostlinné uzeniny vlastní výroby. Tu zajišťovalo na sedm desítek zaměstnanců.

Teď Vegetus píše novou kapitolu, jejímiž kulisami jsou výrobní prostory areálu v České Vsi, kde několik původních zaměstnanců z Ukrajiny a pár místních zaměstnanců opět vyrábí rostlinné klobásy, párky a burgery pro vegetariány a vegany na Ukrajině, v Polsku i ČR. Od léta, kdy se Vegetus přestěhoval, jsou zhruba na čtvrtině dřívější produkce, dle slov zakladatele Alexeje Gonského můžou vyrůst až pětinásobek.

Působivé, jak se majitelé Vegetusu stali z uprchlíků investory, kteří dávají práci, platí daně... Nedávno to sám majitel Alexej Gonsky pro deník E15 komentoval takto: "Rád bych, aby Češi pochopili, že Ukrajinci nepřicházejí do vaší země jen s nastavenými dlaněmi. Chceme se integrovat do vaší společnosti, platit daně a vytvářet pracovní místa. I moje firma je otevřená novým obchodním partnerstvím. Těším se také, až poznám českou veganskou komunitu,". A obchodní partnerství už Vegetus uzavřel například s Rohlík.cz Tomáše Čupra.

Foto (zdroj): archiv Vegetus

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.