Udržet na Jesenicku venkovské prodejny v provozu

05.05.2021

Pokud bychom nakoukli do nákupního košíku průměrného zákazníka potravin, tak ať to bude nadnárodní řetězec v Jeseníku nebo malý koloniál v Hradci-Nové Vsi, ty položky budou vesměs podobné. Najdete tam základní ovoce a zeleninu, čerstvé pečivo, něco mléčných výrobků, a pak asi olej, možná cukr či mouku... skoro jistě pivko :-o a na víkend uzeniny a maso ;-)

A teď, jste ten, co žije na venkově, možná i práci má tam, chcete se autem nebo ještě hůře busem/vlakem plahočit do Jeseníku za tím základním nákupem? Jenže k tomu, aby se to malé smíšené zboží na vesnici udrželo (rozuměj uživilo), potřebuje určité množství i docela věrných zákazníků, protože když nejsou - prodělává a krachuje.

Olomoucký kraj coby vyšší územní jednotka, která se snaží rozumět potřebám místních, zkouší pomoci s udržením venkovských prodejen. Ze speciálního dotačního titulu na obnovu venkova jdou skoro 3 miliony korun právě na udržení provozu obchůdků s potravinami. A krajské hejtmanství nám potvrdilo, že všichni žadatelé o dotaci z okresu Jeseník byli uspokojeni.

Umíme si představit, že pro obyvatele vesnic je přítomnost smíšeného zboží dosti důležitou věcí, přes níž měří kvalitu svého života.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.