SteelPro 4 jsou dalším špičkovým produktem strojírenské tradice na Jesenicku

20.06.2023

V souvislosti s bohatou ocelářskou historií, která tady dává práci největšímu množství lidí, ponejvíc píšeme o 'kontejnerářích' ze Zlatých Hor (CS-CONT), Lipové-lázní (JM Containers) a Javorníku (Warex). Nemůžeme ale zapomínat na jinou z úspěšných odnoží železného byznysu - projektování ocelových konstrukcí.

Za jednu z nejvýznamnějších projekčních a konstrukčních kanceláří považujeme jesenické SteelPro 4, kteří se zabývají statickými návrhy, zpracováním 3D modelů a příslušné dokumentace ocelových staveb, v čemž se řadí k české špičce. Dokladuje to několik úspěchů jimi navržených staveb v soutěži projektantů pracujících se softwarem Tekla Structure. To je špičkový program sloužící ke 3D modelování právě ocelových, železobetonových a dřevěných konstrukcí. Vývojáři programu - společnost Tekla - každoročně po celém světě vybírají nejzajímavější projekty navržené v jejich programu.

Firma SteelPro 4 se soutěže Tekla BIM Awards účastní skoro každý rok, pokud se jí do portfolia dostane něco zajímavého. V roce 2020 se dokonce po vítězství v národním kole stali součástí celosvětového výběru. Tehdy postoupili s projekčním 3D modelem 36 metrů vysoké věže, která byla stěžejní konstrukcí rozsáhlého solárního parku v Dubaji.

Letos jsou v soutěži českých konstrukčních firem používajících program Tekla opět. Jejich vášeň pro ocelové konstrukce jim přihrála projekt do Indie. Jde v něm o konstrukci pece na zpracováváni železné rudy. Nebudeme vás zatěžovat technickými detaily, složitost posuďte z obrázků. Určitě z nich poznáte (anebo předstírejte), že jde o komplikované dílo, kde je absolutně nulový prostor pro chybu. I pro zkušené projektanty z Jeseníku šlo o pořádnou výzvu. Unikátnost spočívá ve velkém množství statických výpočtů, návrzích detailů a v precizní tvorbě 3D modelu i s navazující výkresovou dokumentací. Poradili si s tím, a i proto jsou v českém finále.

Zítra bychom se měli dovědět, jestli ve velké české konkurenci porotu zaujali a postoupí na světovou přehlídku. Bez ohledu na výsledek nás hřeje, že můžeme strojírenskou specializaci Jesenicka dokladovat i na tomto pěkném příkladu projektantů ze SteelPro 4.

Foto (zdroj): SteelPro 4

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.