Správci jesenických pramenů oslavili Světový den vody

30.03.2024

Říká se o bývalých Sudetech, že lidem v nich žijícím chybí k místu hlubší pouto. My okolo sebe vidíme bezpočet těch, o kterých tohle nejde říct a tutově to platí o správcích jesenických pramenů.

Tihle srdcaři pečují o odkaz světového léčitele Vincenze Priessnitze, jehož genialitu pacienti oceňovali tím, že mu v okolí lázní stavěli pomníky a budovali prameny. Díky jejich počtu se z Jeseníku stalo unikátní místo prošpikované drobnými památkami, a právě o ně se na čtyři desítky dobrovolníků starají. Každý z nich má svěřené dílo vč. certifikátu, které několikrát ročně navštíví, aby uklidil a upravil jeho okolí, zkontroloval odtok vody, případně vlastníkovi nahlásil poškození.

V minulém týdnu Jeseník oslavoval Světový den vody. U této příležitosti se správci pramenů setkali v nádherných prostorách Zimní zahrady Priessnitzova sanatoria, aby se poznali, vyměnili si zkušenosti a vzájemně se povzbudili do další práce. Celý projekt běží pod vedením Tomáše Hradila a organizace Brontosaurus Slezsko, což je dostatečná garance toho, že kontinuita v péči o památky je zajištěna.

Neobyčejnou ukázku patriotismu můžete sledovat na webu Jesenickeprameny.cz. Klidně se Tomášovi můžete ozvat, máte-li chuť se přidat.

Foto (zdroj): Město Jeseník
Text (zdroj): Jesenickavoda.cz

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.