Rodák z České Vsi Petr Chmelíček vozí Čechy na Mallorku, tam pracuje pro Rafaela Nadala

14.07.2023

Česká republika mořem rozhodně nedisponuje, proto jej desítky tisíc Čechů každoročně navštěvují a činí tak na vlastní pěst i za pomoci cestovních kanceláří. Je možné, že část těch, kteří jedou "nahřát kosti" na španělskou Mallorku, využije přímo na místě služeb portálu Na Mallorce, za nímž stojí českoveský Petr Chmelíček. Ten tam aktuálně prožívá svůj dream job, když zajišťuje pobyty individuálních turistů přilétajících do téhle části Španělska.

Začalo to na zdejší poměry vlastně úplně normálně. Dětství rozdělené mezi první stupeň na ZŠ Česká Ves a osmileté gymnázium v Jeseníku. Od benjamínků po starší žáky to bylo protkané fotbalem v dresu tradičního SK Řetězárna Česká Ves, k tomu bylo hodně tenisu. U skoro každé dětské historky byl některý ze dvou mladších bráchů. Petrovo vyprávění spěchalo hlavně k dnešku, jesenickou etapu zakončila vzpomínka na operaci slepého střeva těsně před maturitou.

Následoval přesun na Českou zemědělskou univerzitu do Prahy, jejíž studium je opět protkáno Petrovými zdravotními problémy. Chytla ho páteř, později dostal meningokoka, což vyvrcholilo měsíční paralýzou při léčení zánětu mozkových blan. Tehdy si všiml, že je vlastně docela bojovník. Dokončit školou s takovou absencí nebylo snadné. Svojí přednosti využívá i dnes v podnikání. Zřejmě návyk ze sportu.

Po vysoké škole v roce 2008 nastoupil do pražské centrály řetězce Tesco, aby se tam první den dozvěděl, že se na půl roku stěhuje na pobočku do Písku. Odstěhoval, a později do Postřižína. V dresu Tesca se vypracoval na provozního manažera centrální distribuce čítající asi pětistovku podřízených. Tam už se trochu sekl, jestli je to fakt kariéra, jakou chce. Korporace vás naučí super věci, ale taky vás vyždímá jako citrón.

A on se rozhodl, že takhle to nechce. Táhlo ho to sice pořád k obchodu, ale taky ke sportu. Obojí se mu nádherně spojilo na štaci v řetězci Sportisimo, kde se na dva roky stal vedoucím prodeje v pražské pobočce. Oddechovka, po níž opětovně přišla chuť se profesně posunout.

Po retailu obchodním, se vydal do retailu bankovního. Na dva a půl roku zakotvil ve skupině Erste (vlastník České spořitelny). Pro její energetickou divizi Energie ČS chystal obchodní strategie. Bankovní dres ještě jednou změnil za ten v Equa bank, jenže ve skutečnosti už začínal stavět svůj současný byznys, byť tehdy v roce 2015 to byla více méně hobby záležitost.

To si tak jednou udělal dovolenou na Mallorce, ale takovou tu poznávací. Kupujete si letenky, hledáte si hotel, půjčujete si auto… a všiml si, že podobně jako on uvažuje více lidí, jen jim chybí ten ověřený kontakt, kdo by jim takový servis dovolené předem zajistil. V Petrovi se ihned spojil srdcový vztah ke Španělsku s chutí zúročit znalosti z oblíbeného zeměpisu, a tak si našel na Mallorce parťáka, kterému začal z Prahy posílat klienty. Rozjelo se to slibně, k Čechům přidali německé a rakouské cestovky, všem servis v podobě nákupu letenek a rezervace hotelů. Jen do momentu, než přišel covidový lockdown. Ten uzemnil cestovní ruch a zmrazil Petrovy nemalé peníze investované do dovolených, které se nikdy neuskutečnily. Asi by se tehdy mohl pokusit vyvázat ze zodpovědnosti za peníze klientů, v podstatě byl jen prostředník a koronavirus byla vyšší moc. On se však rozhodl vzít tu záležitost na sebe, což ho stálo dost peněz a málem krach, ale po restartu cestovního ruchu na Mallorce z toho vyšel v osekané verzi podnikání vlastně silnější. Vyplatil z byznysu slovenského parťáka, zvýšil svoji fyzickou přítomnost ve Španělsku a začal se soustředit výlučně na pronajímání ubytování, půjčování aut a sestavování výletů na míru pro zákazníky přijíždějící hlavně, ale nejenom z Česka. Na ostrově se díky tomu stal "celebritou", kterou tady všichni znají. Ozdravené podnikání čile roste (vloni o 700 %) a do cesty mu staví další výzvy. Třeba jak se vymanit z absolutní oddanosti práci, kdy maká doslova 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu, protože když turista ťukne auto, řeší to Petr, když si turista v noci zabouchne dveře apartmánu, řeší to Petr, když turistu bolí zub, řeší to Petr… Chystá tedy větší digitalizaci, aby část agendy obsloužil chytře postavený web, třeba s chatbotem.

Petr si taky potřebuje uvolnit ruce, aby svůj záběr mohl rozšířit na Kanárské ostrovy a Ibizu a ideálně i do okolí Barcelony, Madridu a oblíbeného Alicante.

Musí ale najít čas. Protože kromě zajišťování "jinačích" dovolených začal na Mallorce pracovat pro světového tenistu Rafaela Nadala, lépe řečeno pro jeho tenisovou akademii. To spojení bylo nasnadě. Petr je nebo spíše byl (zdraví zatrhlo) náruživým tenistou. A když už máte na ostrově movité Čechy, z nichž někteří nepochybně mají děti hrající tenis. Proč by neměly stát o to, posunout své hraní v Nadalově letní tenisové škole? Jistý Petr Chmelíček z České Vsi ;-) je skautem pro Česko a Slovensko.

Jestli chystáte dovču na Mallorce, máte tam super spojence, Petr tam střídavě žije s manželkou a dvouletým synem.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.