Projekt 5G přináší Jeseníku 18 milionů

21.10.2022

Cvičení v šíření dezinformací má Jeseník úspěšně za sebou, nenaplnilo se nic z černých scénářů varujících před mrtvými ptáky, zmatenými včelami a ozářenými mozky lidí. Pragmaticky se vracíme k meritu projektu '5G pro 5 měst' - testování využití vysokorychlostního internetu v praxi.

Čerstvé zprávy z Ministerstva pro místní rozvoj zvěstují, že Jeseník byl úspěšný se třemi záměry, a tak se můžeme těšit na skoro 18 milionů korun, za které se region posune aspoň o pár "slepičích kroků". Dost možná se stane vzorem pro zbytek republiky.

Za necelých 9 milionů korun si bude Střední průmyslová škola Jeseník pořizovat 5G dronové centrum, za čím my tušíme další posílení rostoucí prestiže školy i v národním měřítku. Využití dronů roste jako houby po dešti, díky eMku budeme blíže centra dění.

Město Jeseník ministerstvu navrhlo dva projekty a oba dostanou prostor k realizaci, žádosti byly úspěšné. Na radnici se radují z 1,4 mil. Kč na spuštění konceptu statické dopravy s využitím kamerového systému běžícím na 5G síti. Počítá se s modernizací kamerového systému monitorujícího městská parkoviště.

Druhý nápad jde žádoucím směrem, když chce využít potenciálu 5G pro rozvoj telemedicínských a asistenčních služeb. V tomhle případě se půjde po zefektivnění a zkvalitnění péče o seniory, bude na to přes 7,5 mil. To jsou přesně ty věci, k nimž má vysokokapacitní internet sloužit. Žádné super rychlé stahování filmů, či tak něco, ale zdravotní péče, sociální služby, digitalizace průmyslu, modernizace vzdělávání, zvyšování bezpečnost a tak.

Cítíme hrdost na to, že Jeseník bude skloňován pro svoji progresivnost a jsme natěšení na realizace záměrů.

Foto (zdroj): Unsplash

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.