VÝZVA #8 Splněna: Proč je dobře, že jsme v EU, řešil v Jeseníku Bruselský diktát

03.06.2024

Tak jo, my jsme splnili svůj domácí úkol (VÝZVU!), rozvířit v Jeseníku předvolební debatu o Evropské unii. Cítíme propastný rozdíl mezi bruselskou realitou a českým pohledem pokřiveným pokrytectvím našich politiků. Dvěma akcemi pro veřejnost jsme chtěli tenhle informační deficit zmenšit.

Naše pozvání přijali autoři oblíbeného podcastu Bruselský diktát, kteří se svým zábavně-naučným pořadem objíždějí republiku a šíří trochu té osvěty o EU. Před červnovými volbami do Evropského parlamentu byl Jeseník jejich poslední zastávkou.

Ondřej Houska z Hospodářských novin a Michal Půr z Prima CNN mají dlouholeté novinářské konexe na Brusel a evropské instituce, ví toho ohromně moc o zákulisí EU a Jeseníku dali tohle všechno k dispozici naživo v Blue-s Clubu.

U piva se sešli Jeseníčáci mající zájem o politiku nebo téma našeho členství v Evropské unii, aby si poslechli novinářský pohled na Green deal, migrační pakt, společnou bezpečnost včetně podpory Ukrajiny, euro, právo veta, českou pozici v Bruselu, volební šance českých kandidátů a tak. Oba aktéři byli příjemně překvapeni a několikrát to během večera dali najevo, jak kvalifikované dotazy jim jesenické publikum kladlo. V Jeseníku asi platí, že co Čech, to politik :-)

Příznivě vyzněla i minianketa mezi přítomnými, zda se chystají k eurovolbám. Chystají a jasná většina. Nadpoloviční většina pak v dalším "průzkumu" zvedla ruku pro to, aby Česko přijalo euro.

Bruselský diktát potvrdil, že mu není žádné evropské téma cizí, diskutována byla každá otázka.

Účast ve volbách je odhadována mezi 25 až 35 % a my bychom si přáli, aby Jesenicko k volbám šlo a má to smysl. Asi tak polovina naší legislativy je přejata z EU, tak ať na ni máme co největší vliv. Jděte volit.

Kamil Kavka

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.