Potravinová soběstačnost v praxi - přehlídka lokálních výrobků na farmářských trzích v Jeseníku

15.07.2022

Moc se v posledních měsících mluví o potravinové soběstačnosti. Určitou demonstrací trendu je rostoucí popularita farmářských trhů. Ty se zaměřují na prodej regionálních potravin.

Týká se to i našeho regionu, kde se Jesenické trhy etablovaly jako osvědčené místo setkávání zákazníků s místními výrobci, farmáři a zpracovateli.

Masarykovo náměstí dnes hostí další pokračování téhle přehlídky, od pořádajícího Spolku Sudetikus máme zprávu o tom, že je nahlášeno 69 stánkařů. To je podle nás úžasné číslo.

Zůstaňme u jídla a pití, protože to je to zkrácení výrobního řetězce, podpora lokální ekonomiky, konzumace sezónních potravin a podobně.

Pokud jde o prvovýrobce, budou na stáncích k dostání mléčné výrobky z heřmanovické Farmy Bovine. Med, medovinu a medové sirupy vám nabídnou Hana a Zdeněk Pyszkovi z Velké Kraše, čerstvou zeleninu dostanete na stánku Rodinné farmy Bernatice manželů Osmančíkových. Kozí sýry koupíte od Komínků z České Vsi.

Zpracovatele bude zastupovat například zábřežský Designfood a jeho vyhlášené lahůdky ve skle, nebo taky marmelády a salsy Markéty Kubinové (Z darů jesenických hor).

I paleta hotových výrobků je pestrá, koupit můžete Valašské frgále, bylinky a koření od Dity Gawlowské z Velkých Kunětic, uzeniny pořídíte od jesenického Lubomíra Sokoly a dorazí i manželé Hanákovi ze Zlatých Hor. Ti dovezou čerstvý kváskový chléb, koláče a bagety.

Má to ještě jeden zajímavý rozměr. Když se díváme, z jaké dálky se do Jeseníku stánkaři sjíždějí, dá se dovodit, že se jim to vyplatí, jinými slovy, jste dobrými zákazníky ;-)

A propo, nevěříme moc ve všemožná státní nařízení diktující, v jakém poměru musí obchodníci prodávat české výrobky. Za prvé je to zásah do podnikatelské soutěže, za druhé bychom to nechali na zákaznících. Když budou u obchodníků žádat místní produkty, oni jich do regálů vyskládají více. A Jesenické trhy jsou dobrým příkladem, jak může probíhat zvykání zákazníků na lokální potraviny. 

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.