Po nové kanalizaci je Velká Kraš v investicích střídmá

06.07.2023

První písemná zmínka o Velké Kraši je někdy z konce třináctého století. Podle kronik to v minulosti obec neměla lehké. Vypálení husity, třicetiletá válka, morová epidemie, 2. světová válka… My ale máme Velkou Kraš zapsánu jako jedno z prvních v zemi, na kterém byla postavena větrná elektrárna, to se psal rok 1994.

Raději než do minulosti, se díváme do budoucnosti, s místostarostkou Šárkou Zapletalovou jsme nakoukli do té blízké - investiční. Byť i ta je do jisté míry ovlivněna minulostí, konkrétně tou nedávnou z předešlých dvou let, kdy v obci vybudovali splaškovou kanalizaci.

Rozpočtové kázni pak musí odpovídat rozumné plánovaní rozvojových aktivit, z nichž tou nejdůležitější bude rozsáhlejší rekonstrukce mateřské školy. Modernizace se dočká školní kuchyně, udělány budou nové podlahy a malby ve třídách. Do nákladů skoro 4,5 milionů korun se vejde i nové oplocení budovy včetně bran a branek.

Vedení Velké Kraše má v plánu opravu jednoho obecního bytu za přibližně 800 tisíc Kč. V kolonce drobných investic najdete ještě nákup a instalaci venkovního defibrilátoru. Dál už to budou spíše drobné provozní opravy a údržby, aby se v Kraši těm asi 750 obyvatelům dobře žilo.

Foto (zdroj): obec Velká Kraš

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.