Plastkon a Fenix opět mezi největšími rodinnými firmami Česka

11.07.2023

Každý rok doufáme, že do forbesovského žebříčku významných českých rodinných firem přibude za Jesenicko další, zatím se tak ale nestalo. Zatím se můžeme radovat z dlouhodobé přítomnosti dvou podnikatelských klanů.

Svozilovi stojí za na zdejší poměry bezprecedentním úspěchem skupiny Fenix, kam už pár let nepatří jen vše kolem elektrických topných systémů. Dneska se v Jeseníku rodí technologicko-energetická štika ucházející se o podíl na trhu velkokapacitních baterií sloužících k ukládání zelené elektřiny.

Hamovi jsou plastikáři z Mikulovic. Otec se dvěma syny odsud řídí výrobu plastových produktů, jež vyváží do 48 zemí. Díky vlastnímu vývojovému oddělení se snaží nebýt tuctovým výrobcem. Zákazníkům přinášejí vedle klasických dóz či květináčů i důmyslnější produkty, jako nedávno například klíčící misku Mungo.

Obě firmy jsou důkazem, že označení 'rodinný podnik' podle Forbesu neznamená nutně něco českého v Česku, úspěchy Fenixu i Plastkonu jsou globální, oni část svých tržeb realizují v zahraničí.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.