Parašutista Martin Kučera byl u pokusu o světový rekord

02.12.2023

Skáčete padákem? A skáčete hodně často a hodně dobře? Protože kdyby jo, možná byste se mohli ocitnout v týmu, který se jednou za čas pokouší překonat sekvenční světový rekord v letu největšího počtu parašutistů (65) v sestavě. Šlo by o světový výběr, ve kterém má česká škola parašutismu dva zástupce a jedním z nich je jesenický Martin Kučera.

Letitý člen (od r. 1995) Paraklubu Jeseník se disciplíně CRW (skupinová spolupráce na otevřených padácích) věnuje už skoro 20 let a za tu dobu se vypracoval mezi absolutní špičku. Mimo jiné to na jeho kontě obnáší 2 050 seskoků.

Před pár dny se vrátil z Floridy, kde pokus o přepsání rekordu proběhl. Dále už jen slova samotného účastníka pokusu Martina Kučery: "V půli listopadu jsme odletěli na Floridu do Lake Wales, kde se v roce 2007 skočila zatím největší sestava a je tam nejstabilnější počasí. Trénovali jsme, ale přišlo to, co nikdo na Floridě nečekal. Skoro 6 dní pršelo, foukalo a nedal se ani skok. Sedmý den se konečně šlo do vzduchu, ale střihy větru byly tak silné, že se sestava bořila a bylo to hodně nebezpečné. Tak vše zůstávalo na poslední den. Trenér nám řekl, že máme maximálně tři pokusy. Třetí seskok byl nejpovedenější, ale bohužel chyběl kousek k překonání světového rekordu.".

Holt, někdy ani 4 a půl kilometru letu nestačí na to, aby se 65 frajerů s padáky srovnalo do potřebného tvaru. Každopádně Martin trénuje, neváhá si v rámci přípravy střihnout let s cvičným podzvukovým letounem L-39 ;-)

Foto (zdroj): archiv Martin Kučera

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.