Odškrtnuto, vlk i rys tady definitivně žijí

24.03.2024

Čtyři desítky vyškolených stopovačů a technika v podobě fotopastí, byly základním stavebním kamenem průzkumu jesenické přírody, který se tu o jednom únorovém víkendu odehrál. Společná práce Správy CHKO Jeseníky a Hnutí Duha byla motivována jasným cílem – potvrdit anebo vyvrátit přítomnost vlků a rysů ve zdejší přírodě. Množící se svědectví dávala tušit výsledek, jenže u vlka šlo hlavně o to vyloučit, zda nejde pouze o migrující jedince.

Dobrou zprávou o přírodě Jeseníků je, že po zmonitorování stop a trusu se ochráncům přírody podařilo potvrdit výskyt alespoň jednoho rysa a minimálně dvou vlčích párů. S ohledem na to, že při absenci sněhové pokrývky bylo stopování o dost těžší a že nachozených 425 kilometrů nepokrylo celé území Jeseníků, natož Rychleb, bude reálný počet vlků asi vyšší. Pravděpodobnost vzniku smečky tak narůstá.

Narůstá ale i riziko pro chovatele hospodářských zvířat. Ti budou muset stavět elektrické ohradníky a pořizovat pastevecké psy, s čímž jim ale mají pomoci dotace až do výše 100 % nákladů.

Kamil Kavka
Foto (zdroj): Zdeněk Macháček, Unsplash 
 

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.