Odchytová akce na Červenohorském sedle

21.11.2021

Kdyby letošní zimní sezóna na Červenohorském sedle proběhla stejně dobře, jako proběhla ta podzimní, jistě by se provozovatel ČHS nezlobil. Vtip je v tom, že podzimní sezónou myslíme tradiční odchyt migrujících ptáků.

Minulý týden ornitologům skončilo období odchytů, v jejich sítích podle neúplných čísel uvízlo (a zase bylo vypuštěno!) přes 8 tisíc ptáků. Sedlo je naprosto unikátním místem, přes nějž v hlavní sezóně prolítnou i desítky tisíc opeřenců denně. Pro zapojené vědce, nejen z pořadatelské Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, je to největší soustavný monitoring migrace v Česku a dosti zásadní zdroj poznatků a informací.

Jak se na vědce sluší, vedou si velmi pečlivou evidenci, na vědce je to dokonce i čtivé ;-) Koho by vás to zajímalo trochu více, navštivte jejich blog, kde najdete zapsané skóre z každého dne, každé noci, už dvanáct let.

Sami jsme laikové, ale dovedeme domyslet vědecký přínos všeho toho kroužkování, sledování, odkud a kam a jací ptáci létají apod. Malinko nás překvapilo, že výzkumný projekt není finančně zajištěn z nějakých tomu určených rozpočtů. Ornitologové neustále hledají drobné dárce i větší sponzory. Podpořit přírodovědce pracující v Jeseníkách by vám mohl přijít smysluplné.

Vraťme se ještě krátce do jejich deníčku a zmiňme namátkou pár ptačích druhů, z celkem 82, kteří se v roce 2021 do sítí na Červenohorském sedle chytli. Skřivan, sýkora, čížek, červenka, pěnkava, stehlík, linduška, drozd, kos, strnad, výr, sluka, rehek, kalous, dlask, káně...

Foto (zdroj): Facebook Monitoring tahu ptáků na ČHS

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.