Obce Jesenicka posílají svým dobrovolným hasičům stovky tisíc korun

14.05.2021

Dobrovolní hasiči hrají v každé obci minimálně dvoj, často spíše trojroli, k tomu všechny role hrají dobrovolně, to je pozoruhodné. Za prvé, a to hlavně, vyrážejí do akce, když se kolem něco děje - hoří, padají stromy, vylévá se potok, bourá auto... Za druhé dost často jsou s fotbalisty hlavními aktéry kulturně-společenského života obce. Za třetí vedou malé děti k pohybu a soutěživosti v dětských hasičských oddílech. To za čtvrté, že skvěle hasí žízeň, sem dneska nebudeme tahat ;-)

Zůstaňme u jejich hlavního poslání, ochrany majetku a zdraví lidí, jdou do toho nemalé peníze a je to důležité. Máme k dispozici seznam investic, kterých se většina zdejších jednotek dobrovolných hasičů dočká v tomto roce, čímž se zvýší rychlost, kvalita a bezpečnost jejich zásahů.

Pojďme se na to podívat zblízka, co se v obecních hasičských zbrojnicích chystá. Žulová chce automobil za 1 100 000 Kč, software pro výjezdová vozidla za 29tis. a další vybavení za nějakých 15 tisíc. Zlaté Hory potřebují opravit automobilový žebřík za 120 000,-, Javorník kupuje 10 ks zásahových přileb za 129 tisíc, Česká Ves dýchací přístroje za 113 000 Kč, jeseničtí dobrovolní hasiči obdrží také dýchací přístroje v hodnotě 129tis. korun, Ostružná přezuje cisternu Tatra za 75 600, Skorošice dovybaví jednotku za asi 100 tisíc, Vidnava nakoupí dýchací techniku za 40 000 Kč, v Lipové objednávají přívěsný vozík (60tis.), Mikulovice zvedací trojnožku pro práce ve výšce, která vyjde na 25 000, Vlčice vybaví jednotku ochrannými prostředky za asi 38 tisíc korun, v Bělé vylepší hasičskou dílnu kompresorem, což je vyjde na 55 000,-, Bernartice taky vybavují jednotku pro zásah při povodních a haváriích za 35tis., Uhelná si brousí zuby na techniku pro zásahy za asi 20 tisíc, Kobylá nad Vidnávkou potřebuje nasvícení místa zásahu (34 tisíc), Písečná plánuje investici do zásahových obleků a stejnokrojů za 41 000, Velké Kunětice zaplatí dobrovolnému hasičovi řidičák C, to je tak 20 tisíc., Javorník kupuje hadice (přes 7tis.) a konečně Stará Červená Voda objedná zdravotnický materiál za 11tis. Kč.

A je fér říct, že na tyhle investice obcím a městům okresu Jeseník pomůže také Olomoucký kraj, celkem to bude 20 až 25 %, Zapojit by se snad mělo i Ministerstvo vnitra, do jehož gesce fungování hasičů, tak to sem posílejte Pražáci, chceme bezpečné Jesenicko.

Foto (zdroj): Unsplash

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.