Nová adresa Vápenná: Michal Knotek vyměnil zlatou inženýrskou kariéru za domov v přírodě

03.09.2021

Stál u zrodu a vývoje aplikace poskytující pilotům letadel přehled o počasí v reálném čase, to aby se letadla dokázala vyhnout turbulencím přeplánováním trasy ještě před startem (psali o tom zde). Ani to, že pro svého zaměstnavatele Honeywell Aerospace za tuhle službu dostal od Airbusu ocenění jako Inovace roku, ho neudrželo v jihomoravské metropoli. Michal Knotek možná byl na vrcholu své kariéry, vymýšlel, jak nové technologie dostat do kokpitu letadla, sám létal po celém světě a zažíval pocit úspěchu a ocenění. Ale i tak v roce 2016 sbalil svoji rodinu a odstěhovali se za hradbu hor zvaných Jeseníky a Rychleby, kde se usadili v domku malé obce říkající si Vápenná. A nelitují toho.

Jakou měli Knotkovi motivaci? Vychovávat děti v přírodě, zredukovat neefektivní čas trávený v autě při cestě do a z práce, výsledkem čehož měla být větší porce času strávená společně. Tohle dokáže trumfnout i práci v prestižním leteckém průmyslu.

Dnes už spíše bývalý letecký inženýr či ajťák se vrhnul do nových věcí, které mu umožnily se posunout i v profesním životě. Kdo by čekal, že někde z Vápenné bude mít problém zavadit o práci, tak je tomu přesně naopak. V roli lektora, konzultanta a kouče pracuje pro klienty převážně "na dálku" a vůbec nevadí, že nesedí v Brně. Pomáhá lidem (často podnikatelům, manažerům) najít svoje silné stránky, talenty, možnosti, jak lépe využít svého potenciálu. Buď z domu nebo z jesenického coworku školí klienty po celé Evropě. Třeba mu tu Vápennou i trochu závidí ;-). Aspoň léto s koupáním v zatopených lomech nebo zimu na běžkách, protože to jsou Michalovy oblíbené kratochvíle.

Drobnou výzvou je podzim, který je sice barevný, ale často deštivý. Na druhou stranu, s otevřením jesenického Čajbaru si může fanoušek vodních dýmek dobýt baterky i za sychrava. O provozovateli nové čajovny-kavárny-dýmkárny Marianu Hefkovi brzo napíšeme.

Michal se o své zkušenosti a vášně rád dělí. Je k zastižení v CoworkJes, plus u sebe doma občas s ženou pořádají akce pro radost - tancování, nakládání kimchi, výrobu luků apod., rád propojuje lidi, rodiny a nechává je navzájem se inspirovat.

Na závěr našeho povídání utrousil, trochu jako odkaz na jeho předchozí bydliště v Brně - užívá si zdejší "svět bez semaforů".

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.