Nová adresa Jeseník: Pohled na Jeseník ze Šeráku očima Veroniky Mlejnkové

04.08.2021

Nepřestaneme vám přinášet důkazy o tom, že žít na Jesenicku není žádná anomálie hodna pozornosti doktora Chocholouška, ale naopak může jít o psychice prospěšné prostředí mající samozřejmě své rezervy. Ty se snažíme sérií 'Nová adresa Jeseník' identifikovat optikou lidí přistěhovaných do našeho okresu odkudkoli z Česka.

Díky Veronice Mlejnkové dnes dostaneme zpětnou vazbu od člověka, který přepsal motto o lásce, co hory přenáší na lásku, co hory přináší. Z hlavního města se v roce 2011 stěhovala do Jeseníku, ano za přítelem, ale i po deseti letech pořád vstřebává ten luxus sportovního vyžití doslova za barákem. Je libo běh, kolo, běžky, otužování?... Všechnu tu má pod nosem.

Její první dojem - fakt to tu maj krásný - přetrvává, a i když si třeba musela zvykat na menší (nikoli žádnou!) kulturní nabídku, na jinou otvírací dobu obchodů... vnímá na tomhle poli velké zlepšení.

Veronika v dravější Praze působila ve stavebnictví (inženýring, dotace apod.) a první střet s jesenickou 'kulturou práce' byl trochu rozpačitý. Vnímala jistou rezignaci lidí zkoušet měnit či posunout své kariéry od nějaké skoro až nenáviděné práce k něčemu lepšímu, něčemu blíže k jejich ambicím a snům. Pojďme si přiznat, ten skepticismus vůči regionu ve zdejších rodinách docela frčí, je potřeba to měnit. Díky Veroniko za tohle zrcadlo.

Ostatně sama teď působí v roli provozovatele (zaměstnavatele) zásadní turistické chaty - Chaty Jiřího na Šeráku, kde si se svými kolegy/němi vyjedla všechny ty covidové trable cestovního ruchu, jenže pracujete-li na takto vyhlášeném místě, davy turistů vám nedovolí si zoufat.

Zoufá si možná nad jedinou věcí, že jako matka dvou dětí je jim schopna pouze s velikým úsilím dopřát nějakou rozšířenou výuku angličtiny. Líbilo by se jí, kdyby byly cizí jazyky více součástí vzdělávacích institucí už od mateřské školy.

To, zač na positivJE často "expaty" velebíme, že jsou na Jesenicku aktivní, se ve Veronice právě formuje. Do naprosto prioritního podnikání a času s rodinou, chce zapracovat větší zapojení se do sociální sféry. Moc ji zajímá práce s dětmi z dětských domovů (viz článek na positivJE z 19.6.2021) a láká ji dělat něco pro staré lidí ve zdejších domovech pro seniory. Má nápady a chuť, zbývá najít čas.

Pokud se má Veronika ohlédnout za tím, co je tu podle ní úplně nejvíc, zazní tradiční benefity Jesenicka - vzduch a příroda. Důležité je, že za tu dekádu jejího života na nové adrese cítí posun prakticky ve všech sférách života, pro ni asi nejmarkantněji ve zlepšující se kvalitě služeb a nabídce vzdělávání.

Kéž jí ten ve skrze pozitivní přístup k Jesenicku vydrží.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.