Na rozdíl od mladých se senioři z Prahy vracejí

07.06.2023

Není to asi určující, nicméně Jesenicko má už 23 roků partnerství s Prahou, její první městkou částí. Dobře víte, že Praha je nejčastější cílovou stanicí naší omladiny, když dostuduje a začne odpracovávat nekonečné roky na důchod.

A do Prahy se nám tlačí také naši senioři, byť na rozdíl od mladých, oni se nám sem následně vracejí. Jejich cesty do hlavního města jsou spíše zájezdy a souvisí právě s oním partnerstvím zdejšího Sdružení měst a obcí Jesenicka a Prahy 1. Penzisté našeho okresu jsou prakticky jedinou kontinuální aktivitou upevňující tuhle zajímavou družbu. Že by to bylo díky organizačním schopnostem obce Mikulovice, která za výměnné spolupráce zodpovídá ;-)

Když tady byli pražští senioři naposledy, mohli kromě super čerstvého vzduchu a všudypřítomné přírody obdivovat Tančírnu v Račím údolí, Městské muzeum v Javorníku, zámek Jánský Vrch, křížovou cestu v Travné a podle očekávání i areál Priessnitzových lázní.

Když autobus napěchovaný našimi seniory nabral směr Praha, těšila se čtyřicítka turistů, co má na rozdíl od mladých své roky v pracovním procesu odmakáno, na bohatý itinerář, jenž připravila paní Drahomíra Dostová Jurníková spolu s pražskými hostiteli. Za tempo obrážení památek by se nemuseli stydět ani slavní Hanzelka se Zikmundem, jen považte: Pražský hrad včetně Katedrály svatého Víta, zámecké schody, Karlův most, Staroměstská radnice i s prohlídkou sklepení, návštěva Retro muzea v legendárním obchodním domě Kotva, anebo vstup do trezoru České národní banky i Muzeum městské hromadné dopravy.

Jak to tak ve stověžaté matičce bývá - krvácení peněženek vynahradilo množství společných zážitků a ve všech případech vítaný návrat do rodného kraje.

Tak SMOJko, nechystáš s Prahou něco pro mladé?

Foto (zdroj): obec Mikulovice

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.