Možná zap*děnej Jeseník, ale máme to tu krásný

26.06.2021

Jsme si dovolili trošku žoviálnější nadpis, pardon, ale přijde nám to výstižné, když se probíráme tématem památných stromů. To, že jich tu máme tolik, je důkazem našeho respektu k přírodě. A k dějinám, vždyť ty stromy toho tolik pamatují.

Než se pustíme do výčtu památných stromů, dopředu upozorníme, že možná na některý zapomeneme, možná zmíníme některý, který už byl skácen nebo padnul, udržovat databázi aktuální je pro Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR velice náročný úkol.

Takže... v Jeseníku např. borovice vejmutovka v parku před Vodní tvrzí, asi 30 metrů vysoký buk v Reymannově parku, velký tis u Villy Regenhart, nad jesenickými lázněmi Čarovný smrk (smrk ztepilý), lípa na lázeňské kolonádě, na Kalvodově ulici Hackenberkova lípa, největší strom z lipové aleje v ulici Alšova, jasan v Dětřichově a lípa malolistá v Bukovicích.

V Ondřejovicích u bývalého zámečku je to skupinka tří stromů (buk, dub), v parku ještě jasan a tis, u odbočky ke kostelu lípa srdčitá, smrk ztepilý na Javorné, v údolí stejnojmenného potoka pak trnovník.

V Širokém Brodě dub letní, v Mikulovicích stejný dub u Dlabačů či dvě lípy u pomníku svatého Jana Nepomuckého, ještě tis u kostela, dub letní u Salisova. Ve Zlatých Horách pak dub v kamenolomu, kaštan u Velobelu, kaštany u kostela, dub za Zlatým jezerem a lípa na Mizerichu.

Nad Ostružnou Cigánský buk (buk lesní) a vedle železniční stanice v Horní Ostružné Harmuthova lípa, plus v obci Ostružná borovice limba. Taky tis u vodárny v Supíkovicích,

Paukův jilm ve Velké Kraši a tam i Tři veteráni (2x modřín, 1x borovice), dub u Račího potoka, dub v Kobylé nad Vidnávkou, dub v kaolinovém lomu v katastru Staré Červené Vody, tam také lípa u šilhavé báby, dub u rybníka (dub letní), Fořtův smrk v Dlouhé dolině, Valuškův tis v Javorníku, smrk v Travné, thuje pod Kaltenštejnem v Černé Vodě a jeden tis v Bílé Vodě.

Jasan nad kostelem k areálu Miroslav, ještě na Miroslavi smrk u obrázku, lípa pod nádražím, maďal na zahradě u Mejsnarů a Frývaldovská lípa v Lipové-lázně, lípa za viaduktem v Horní Lipové a lípa na Bobrovníku.

Jasan u Šalenů v Adolfovicích u Jesanu, dva javory u mateřské školy v Bělé pod Pradědem, klen na Šumné, U Jedle v polesí Bělá u tzv. "tankové cesty" nad samotou v Mlýnkách, anebo lípa u Machaly na cestě směr Vidly.

Javor mléč u Zbranků a klen nad Českou Vsí, ve stejné obci pak U dvou dubů.

Víte, kolik CO2 vyřeší, kolik stínu dopřejí? My to nevíme, ale bude to hodně ;-)

Foto (zdroj): Unsplash

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.