Mezi dvoustovkou největších rodinných firem Česka má Jesenicko dvě

07.05.2024

Každý rok s velkým očekáváním listujeme v jarním čísle Forbesu a v žebříčku top rodinných firem Česka hledáme jesenické šampióny. Totiž podniky, kde spolu vládnou dvě a více generací jedné rodiny, jsou obvykle řízeny velmi zodpovědně v zájmu dlouhodobosti vlastního byznysu.

Už několik let se skupina Fenix, za níž stojí Svozilovi, pohybuje na hranici první padesátky českých rodinných společností. Je pozoruhodné, jak firmě neustále rostou tržby. Zatímco v roce 2018 jim ke 43. příčce stačily roční tržby okolo 1,3 miliardy korun, rok 2023 Fenix uzavřel na 59. pozici, ač skupinový obrat byl vyšší o přibližně 600 milionů.

Druhým vytrvalým family officem jsou Hamovi z mikulovického Plastkonu. Firma vyrábějící designové plastové produkty má výrobní závod v Mikulovicích a tam se tedy maká. Nejen z hlediska samotné produkce, ale i robotizace výroby. Společnost ve forbesovské "hitparádě" obsadila 137. místo. Pana otce Daniela Hamu se dvěma syny hospodářské výsledky vyšvihly do prvotřídní společnosti rodinných podnikatelských klanů tvořících výkladní skříň byznysu Made in Czechia.

Pořád čekáme, kdo se za Jesenicko k Fenixu a Plastkonu přidá.

Kamil Kavka
Námět (zdroj): Forbes Česko

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.