Máme za sebou další kolo sbližování zaměstnavatelů se studenty z Jesenicka

13.06.2023

Musíte do toho šlapat, když chcete něco změnit. My chceme změnit vztahy absolventů místních středních škol se zaměstnavateli z Jesenicka. Zdá se nám, že dost mladých končí v jiných než vystudovaných oborech a je to minimálně škoda. Proti heslu "kdo nic nedělá, nic nezkazí", jsme s Inovačním centrem Olomouckého kraje (ICOK) vymysleli krapet odvážnější formát akce, která se včera odehrála na Střední průmyslové škole Jeseník.

Do improvizovaného sálu se posadilo 50 studentů 2. ročníků učebních oborů a 3. ročníků maturitních oborů, úkolem pěti zdejších strojírenských firem bylo mladé lidi zaujmout a zkusit je k sobě po dokončení studií přilákat. Naše pozvání na "horké pódium" přijala pětice pro Jesenicko důležitých firem, oceňujeme jejich odvahu do neprobádaného formátu prezentace jít. Vážíme si i otevřenosti, s níž do toho šly, vždyť všechny jsou si v lákání pracovníků tak trochu konkurenty.

Českoveská Řetězárna vyslala ekonomicko-personální ředitelku Elišku Pasekovou, aby účastníkům akce přiblížila fungování jedné z nejstarších firem u nás. Soudě podle reakcí z publika se jí to povedlo.

Jako druhý šel "s kůží na trh" Petr Kössler za WTC Písečná. Firmy zabývající se vývojem a výrobou zemědělské a komunální techniky. Ve WTC taky navazují na tradici, rozhodně však nezamrzají v minulosti. Přesně naopak, makají na budoucnosti a mladé mozky z eMka by se jim hodily.

Z Mikulovic je Plastkon product, výrobce běžného plastového sortimentu typu květináče či misky do kuchyně. Díky vlastnímu vývoji ale přichází i s designovými perlami. Adriana Pospíšilová a Pavel Čičák se snažili zaujmout, to tedy rozhodně. Ostatně když máte ve výrobním programu třeba boby Stratos nebo značkové květináče Flower Lover, to samo o sobě má šanci být magnetem na uchazeče.

Zlatohorský CS-CONT to má snazší v tom, že studenti SPŠ Jeseník jej dobře znají, protože výrobce modulárních staveb se školou intenzivně spolupracuje. A má důvod. Jsou největší zaměstnavatel, bez mladé krve se neobejdou. Kladla jim na srdce Petra Kmínková a zdatně jí sekundovali Jana Hamšíková s Adamem Strupkem, zástupci právě té mladší generace pracující v CS-CONTU.

Pomyslné finále obstaral Petr Bubík z Fenixu, který ale přišel naprosto správně místo profláknutého Fenixu pohovořit o mladé baterkové divizi AERS. Výroba velkokapacitních bateriových uložišť má ohromný potenciál a nemyslí si to jenom ve skupině Fenix. Po včerejšku si to myslí i padesátka středoškoláků z Jeseníku, utvrzoval je v tom i mladý zaměstnanec AERSu Filip Kubáň.

Máme z takových setkání vždycky super pocit. Se nám zdá, že mladí se cítí být dospělými trochu přehlížení, trochu podceňovaní, posazení obou táborů vedle sebe vždycky vede k zasypávání příkopů.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.