Lipovské lázně mají svoje vlastní víno 'Schrothova kúra'

30.08.2022

Už jsme na positivJE psali, že hláška "Býti na šrot." vznikla v lipovských lázních. Základ onoho rčení má souvislost s tzv. Schrothovou léčebnou metodou, kdy Johann Schroth pro řešení obezity a nadváhy používal speciální léčebnou kúru: aplikoval tzv. suché a mokré dny. Jednalo se o léčbu, která byla svého času velmi módní a vyhledávanou záležitostí. Na počátku minulého století takto své problémy s nadváhou řešila celá kulturní, ale i politická a hlavně ekonomická

smetánka. Léčba spočívala v tom, že pacienti v suché dny drželi velmi přísnou dietu založenou

především na konzumaci zeleniny a libového masa. Nic překvapivého, že ano? Jenže tyto suché dny se střídaly s těmi mokrými, kdy pacienti nesměli jíst vůbec nic a měli nařízený pouze pitný režim. Každé ráno vypili sklenku režné pálenky a po celý den pak popíjeli víno. K tomu se podrobovali mnohahodinovým potným zábalům! A protože je jednoduché si představit, jak museli pacienti již po pár dnech vypadat, lze si jednoduše odvodit, kde se vzalo ono známé - na šrot :-)

Lázně si v návaznosti na tohle rčení nechali od letošního roku vytvořit vlastní řadu vín Schrothova kúra. Tvoří ji Rulandské šedé - pozdní sběr z roku 2020 coby bílé víno a Zweigeltrebe coby červený výběr z hroznů roku 2019 od tvrdonického vinaře Jana Balgy. Protože když lázně v 19. století vznikaly, Schroth do své léčby zakomponoval právě víno z Moravy. Značkou Schrothova kúra tak dnešní lázně navazují na tuto tradici výběrem oceněných vín z vinařství zařazeného do Salonu vín České republiky tak, aby si hosté z lázní odváželi nejen vyléčení, ale i pěkný dárkový předmět.

Pro nás zdejší je víno k mání v lázeňském obchůdku a brzy i v Restauraci Lípa.

Námět (zdroj): Lukáš Němčík
Foto (zdroj): Lukáš Němčík

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.