Letiště Mikulovice dnes slaví 50 let provozu

14.05.2021

Tunel pod Červenohorským sedlem je spolehlivý spouštěč hádek mezi jeho příznivci a odpůrci, pojďme si dnes pohrát s ideou, zda by tu jistou či domnělou odlehlost Jesenicka vedle železnice mohlo kompenzovat letectví. Jako nevíme teď jak, ale furt se mluví o rozvoji aerotaxi, potenciálu dopravy drony (létání s nimi učí na eMku)... Jen nechte pracovat fantazii, protože:

Protože sportovní letiště Mikulovice, co fyzicky vnímáte více jako letiště v Nové Vsi, právě dneska slaví přesně 50 let od oficiálního uvedení do provozu Českou leteckou inspekcí. Jak to tak bývá, za úspěšným vybudováním stojí nadšení plachtařů z Aeroklubu Jeseník. Možná si dovedete představit, co za proces povolení a razítek to i tehdy muselo být. Však se taky hrálo o více lokalit, letiště mohlo být v Bukovicích, na Rejvíze, na Smrčníku anebo na ploše bývalého letiště v Jeseníku. Nic z toho nedopadlo, až se aeroklubu podařilo dohodnout s tehdejším JZD Hraničář Mikulovice na vybudování letiště na dnešním místě za Novou Vsí, v katastru obce Mikulovice.

Pak se hlavně svépomocí budovalo, stavěl se hangár, upravovala se plocha... Zajímavé, že v tzv. akci Z se zapojili dobrovolníci, ale i místní podniky RD Jeseník či Řetězárna Česká Ves. Holt už tehdy si Jesenicko umělo pomáhat. Vyzdvihnout lze i jednotlivce, kteří se nejvíce podíleli na úspěšném dotažení projektu. Byli to hlavně Jaroslav Nezval, Jiří Šimík a Vítězslav Bomský, ale nemalou práci odvedli také Jaromír Synek, Eduard Fremder, Zdeněk Žůrek, Alois Hlisnikovský, Milan Jurčák, Petr Čeliš a další členové aeroklubu.

14. květen 1971 je milníkem pro celý region, protože inspektoři prohlásili letiště Mikulovice za způsobilé, od té doby se buduje pověst o tom, že je to jedno z nejlepších míst pro plachtění v Česku, v Evropě, na světě :-o Sportovně se tu léta, skáče z padáků... zbývá to taxi a ty drony.

Tak co, místní piloti, půjde Jesenicku vašimi letadly pomoci? ;-)

Jo a blahopřejeme k výročí.

Foto (zdroj): Aeroklub Jeseník

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies