Kniha Senzibil Markéty Pilátové se odehrává v Jeseníkách

04.07.2021

"Jeseníky jsou magické hory, chtěla bych jim věnovat víc knih", pronesla spisovatelka a překladatelka Markéta Pilátová, když se po několika letech života v Latinské Americe přistěhovala do Velkých Losin. Pardon, pro nečtenáře, mluvíme tady o velice plodné spisovatelce opakovaně nominované na prestižní literární ceny (Magnesia Litera, Cena J. Škvoreckého), která píše beletrii pro děti i dospělé (Kiko a tulipán, S Baťou v džungli, Má nejmilejší kniha...), poezii (Zatýkání větru), překládá, píše rozhlasové povídky... a teď miluje Jeseníky!

K napsání románu Senzibil odehrávajícího se v době normalizace ji volně inspiroval skutečný příběh šumperského senzibila. Autorka v díle pracuje s paranormálními schopnostmi, jimiž jsou obdařeni dva muži - hlavní hrdinové příběhu odehrávajícího se v drsných Jeseníkách. Tak je označuje sama Markéta Pilátová, když do nás v rozhovorech sype všechny ty čarodějnické procesy, drancování hor těžbou zlata či rud, odsunem Němců... Ostatně Jeseníky jsou v knize kotvou příběhu, který vám bude dělat radost právě kulisami děje a zvídavým čtenářům nabídne nečekaný pohled na svět, v němž paranormální energie možná mají své místo. Nevíme, přesvědčte se sami v knize Senzibil.

Spisovatelka se dala slyšet, že tenhle region považuje za neuvěřitelně zajímavý, můžeme počítat s tím, že mu ještě nějakou tu knihu věnuje.

Foto (zdroj): Městská knihovna T.G. Masaryka Šumperk

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.