Katka Nováková prozradila, jak se zrodil rodinný Pivovar Cestář

10.01.2022

Pořádný kulturně-gastronomický vítr způsobuje Pivovar Cestář v Ostružné. A protože víme, že za tím větrem do značné míry stojí Kateřina Nováková, pozvali jsme si ji na positivJE FESTIVAL 2021, aby celé Jesenicko seznámila s tím, jak se stavařka z Olomouce octne takhle v horách.

Jako tomu bývá často, i Kateřina si Jeseníky osahala během dětství, kdy jezdívala za babičkou do Petříkova, odkud se datuje její ultimátně pozitivní vztah ke zdejší přírodě. Když balila kufry z Olomouce do Ostružné, protože akceptovala tátovo laso, vůbec nepochybovala, že se jí tady bude líbit. Zmíněný tatínek Kateřiny má na její současnou roli sládkové v rodinném pivovárku Cestář fatální vliv. Byl to on, kdo s kamarády u piva ten nápad měl, byla to ale Kateřina, která dva roky po rozjezdu Cestáře (založen 2015) přebrala otěže ve varně.

Aktuálně je Katka na rodičovské dovolené, tak se i její táta vaření piva dočkal, počítá se ale s tím, že ona se k řemeslu vrátí. Sládkových žen je opravdu málo, ačkoli v dávné historii to bylo přesně naopak, pivo vařily ženy.

Cestář je opravdu malinkatý, jeho varny mají objem 250 litrů a to, co v nich uvaří, prodávají jenom o víkendech u sebe. Není šance si Cestáře koupit někde v pivotéce, a že by poptávka byla. V Ostružné nemají ambici to měnit, chtějí vařit pro radost.

Katka je skvělý ambasador Jesenicka, za pivem a za kulturou za ní jezdí kupa přátel a známých, na své přednášce v kině přiznala, že některým z nich v hlavě šrotuje, že by se sem přistěhovali. Tak to je nadějné.

Až budete v létě turistikovat v okolí Ramzové, Šeráku či Paprsku, naplánujte si zastávku 'na jedno', ale pozor - jen v pátek anebo sobotu.

Foto (zdroj): Lucie Musialová a Kateřina Šimečková a Pivovar Cestář

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.