Katalog Jesenicka: Ondrstroj má ambici stát se dodavatelem pro jadernou energetiku

14.12.2023

Česko směřuje k obří zakázce na dostavbu jaderného bloku, dodavatelsky se ten projekt bude týkat i některých špičkových českých firem. Dostat se mezi vyvolené chce i Ondřejovická strojírna, která má s náročným strojírenstvím dlouholeté zkušenosti.

Historie Ondřejovické strojírny a.s. sahá až do roku 1899, kdy firma Hassmann a syn zahájila v Salisově u Zlatých Hor výrobu. Hassmannovi začínali u kamenických strojů, nicméně dle potřeb trhu přidávali stroje na opracování dřeva, zařízení pro lihovary či turbíny do vodních elektráren.

Během vlády jedné strany se tady dvakrát změnil výrobní program. Nejprve zde v barvách Ostroje Opava vyráběli důlní stroje, poté pod hlavičkou Moravských chemických závodů Ostrava začali vyrábět tlakové nádoby pro chemický průmysl. V té době se začal tvořit potenciál, který naplno rozvinul až nový vlastník vzešlý z velké privatizace. Firma Ondřejovická strojírna a.s. postavila budoucí éru na vysoce kvalifikovaných zaměstnancích. To byla, a i dnes je, doména jejich přístupu k podnikání. Aby taky ne, když se mezi jejich náročné klienty řadí mezinárodní společnosti působící např. v rafinériích nebo výrobě chemických produktů. Pro ně vyvíjí a vyrábí unikátní tlaková zařízení, kdy žádné není identické. Zákazníky má doslova po celém světě. V Salisově vyrobené kotle slouží v mnoha zemích Evropy, Asie i Jižní Ameriky. Ondrstroj se ve svém oboru řadí k absolutní špičce.

A hledá další cesty, jak se byznysově rozkročit. Směrování je jasné, stát se certifikovaným výrobcem pro jadernou energetiku. Ze strojírenského pohledu naprostou "ligu mistrů". I proto zde v posledních letech hodně investují do digitalizace výrobních procesů, i proto se intenzivně zabývají personální politikou. Vše s jasnou ambicí - stát se vyhledávaným zaměstnavatelem, u něhož se každý jeden člověk stává nedílnou součástí precizně fungujícího soukolí zvaného Ondřejovická strojírna a.s. (součást skupiny HASSMANN Group).

Firma si uvědomuje i svoji celoregionální úlohu, když se snaží zapojovat do spolupráce se studenty zdejších škol. V provoze se běžně na odborné praxi připravují studenti strojírenských oborů ze Střední průmyslové škole v Jeseníku. Z některých z nich se pak stávají kvalitní zaměstnanci.

Čas od času má celé Jesenicko možnost na vlastní oči vidět, co v Ondrstroji dělají. To když areál závodu opouští některý z obřích výrobků a jede k zákazníkovi. Nadměrný náklad si pak klestí cestu z podhorského Jesenicka někam do světa.

Foto (zdroj): Ondřejovická strojírna
PLACENÝ OBSAH

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.