Kariéra na Jesenicku očima studentů a zaměstnavatelů

09.12.2022

Tohle pro nás bylo na positivJE FESTIVALU nejpříjemnější překvapení, intenzívní dvouhodinové povídání se studenty jesenických středních škol a pěti zaměstnavateli. Vnímáme, jak rozevřené jsou nůžky mezi tím, co po škole mladí lidé od trhu práce očekávají a tím, co jim zdejší firmy nabízejí. Respektive i naopak, co absolventi firmám nabízejí a co ony od nich potřebují.

Pozvali jsme 10 studentů ze všech čtyřech jesenických středních škol - Andreje, Adama, Kamilu a Terezu z průmyslovky, Amélii z hotelovky, Magdu z obchodky, Tima z gymplu, Annu a Eleni ze SŠ gastronomie, farmářství a služeb a Terezu z Univerzity T.Bati. Vyzpovídali jsme je, jak jsou spokojeni s profesní přípravou na svojí škole, jak se jim daří v oboru rozvíjet nad rámec školních osnov, jak se o ně už během studia zajímají firmy... a položili jsme i několik otázek na tělo - co si představují, že jim coby absolventům mají místní chlebodárci nabídnout, aby je k sobě přilákali.

Než na pódiu mohlo dojít na "odvetu", popovídali jsme si s Janou Prokopovou ze SPŠ Jeseník, která popsala roli střední školy na přípravě budoucích zaměstnanců, případně podnikatelů, na což navázala Lucie Krystková z Inovačního centra Olomouckého kraje. To se na Jesenicku zapojuje právě do podpory podnikavosti studentů skrze platformu NašlápnuTO. A do kariér se zapojuje i Pedagogicko-psychologická poradna Jeseník, jejíž služby přítomným studentům a online sledujícím žákům představil Martin Kupka.

Pak už přišel čas na zástupce místních firem. Namixovali jsme je tak, aby pokryli co nejširší spektrum profesí. Na pódium dorazila Šárka Jasanová z CS-CONT, Jakub Zetek z M.B.A. Finance a Tibor Macík z Priessnitzových lázní a rozvíjející se technologickou scénu zastoupila Barbora Němcová z Pale Fire Capital. Otázkami na zástupce významných zaměstnavatelů jsme se například chtěli dovědět, jak oni spolupracují se středními školami, jaké mají z výběrových řízení s absolventy zkušenosti a zkoumali jsme, jak se tváří na představy dnešních studentů.

Podle nás se v Rytířském sále Vodní tvrze odehrála zajímavá debata na poměrně důležité téma a možná trochu posunula ten nezbytný dialog mezi "mladým a starým světem". Protože chceme-li dostat více jesenických absolventů do jesenických firem, musí o sobě obě strany vědět co nejvíc.

Shlédnutí panelu Kariéra na Jesenicku bychom bez váhání doporučili všem osmákům, deváťákům, středoškolákům a rodičům těchto dětí, výchovným a kariérovým poradcům, personálním manažerům a zaměstnavatelům. Zkrátka všem, jimž není situace na trhu práce v okrese Jeseník ukradená.

Foto (zdroj): Martin Chromek

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies