Jeseník dostane další sanitku

15.05.2021

Vidíme to všichni, kvůli mimořádným výdajům na boj s covidem putuje od státu do krajů, měst a obcí méně peněz, a tak se škrtá. Nadějí, jak kompenzovat výpadek příjmů, je speciální program REACT-EU, kterým chce Brusel v členských zemích pomocí chytrých investic oživit hospodářství. Je v tom i snaha dopřát zdravotnictví, aby se po boji s covidem zotavilo z krize rychleji.

Olomoucký kraj se rozhodl programu využít na další zkvalitnění vybavení zdravotníků, kteří v podobě záchranných služeb stojí v první linii, a tohle se dotkne i Jesenicka. V praxi půjde o nákup 28 nových sanitních vozů, v jejichž základní výbavě budou třeba i plicní ventilátory. Taková sanitka stojí okolo 3,5 milionu korun, záchranáři z Jeseníku se mohou na jednu z nich těšit. Jen se teď neví, bude-li nasazena ještě letos nebo až příští rok.

A finančně by to tedy mělo být tak, že z EU půjde 85 % investice, k čemuž 5 % přihodí stát, takže to krajský rozpočet vyjde jen na desetinu skutečných nákladů. To je přece fajn.

Bylo by super, kdyby se pohnula i zamýšlená výstavba nové základny Zdravotnické záchranné služby Jeseník, která by měla vyrůst u obchvatu města vedle sídla jesenických profesionálních hasičů. Ostatně nedaleko odtud se má dočkat nové zbrojnice i Sbor dobrovolných hasičů Jeseník, ať je Integrovaný záchranný systém pěkně pohromadě :-)

Foto (zdroj): Olomoucký kraj   

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.