Jeseník adresátem evropského zdravotního know-how a sám českým průkopníkem telemedicíny

01.04.2021

Nemyslete si, že Jeseník je "jediné místo na světě", které má malou nemocnici a nejbližší špičkové zdravotnické pracoviště 100 kilometrů daleko. Vůbec, tenhle model je ve světě docela běžný a s dalším posouváním medicíny se budou tyhle nůžky spíše rozevírat. Proto bude stále důležitější nacházet způsoby, jak zajistit kvalitní zdravotní péči i do periferních oblastí typu Jesenicko. EU přichází s projektem JADECARE, ve kterém nabízí patnácti členským státům včetně České republiky pomoc s touto problematikou, neboť jsou státy (Skandinávie, Španělsko...), které už tohle řešily.

Je našim potěšením, že za Česko bylo Ministerstvem zdravotnictví a Národním telemedicínským centrem do pilotního projektu vybráno Jesenicko - nejmenší okres ČR. Jde v něm o digitální integrovanou zdravotní péči s využitím moderních technologií, jejichž hlavním úkolem bude dostat špičkovou zdravotní péči i do odloučených míst. Začíná to sdílením diagnóz mezi ošetřujícími lékaři, jde to přes různý telemonitoring pacienta, online konzultace s lékaři, končí to například operacemi na dálku.

Zapojení Jesenicka souvisí trochu s našim vítězstvím v soutěži '5G pro 5 měst', neboť na vysokorychlostní internet je telemedicína navázána, a také s trpělivostí starostky Jeseníku Zdeňky Blišťanové, která si problematiku dostupné zdravotní péče vzala za svou.

A ještě jedna věc pomohla. Dali se dohromady aktéři ze zdejšího zdravotnického sektoru - Nemocnice AGEL Jeseník, MUDr. Slováček, MUDr. Procházka, Oskar Senior a Město Jeseník, těm všem dává smysl být u toho, když se bude nastavovat, testovat a ověřovat, jak si to má ČR na ose 'stát - kraj - okres - město' nastavit, aby to fungovalo.

Projekt dá odpovědi zejména Ministerstvu zdravotnictví, užitečné to bude i pro Olomoucký kraj či Fakultní nemocnici Olomouc, i oni jsou důležitými hráči na poli poskytování zdravotní péče. Starosta obce Dolní Studénky a krajský radní Radim Sršeň navíc dodal, že peněz na nákup technologií a strojů bude dostatek, protože iHealth má už teď velkou podporu klíčových evropských institucí.

Pro Jesenicko z toho bude dobré P.R., ale hlavně svítá naděje, že bude vyřešen jeden z hendikepů okresu.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.