Jeseničtí zemědělci nejmodernějšími chovateli dojnic

12.09.2023

Co je primárním motorem robotizace firem? Nahrazení lidí na postech, kde jde o těžkou, nepohodlnou, škodlivou či z jiných důvodů nevyhledávanou práci. To jsou přesně ty pozice, které se zaměstnavatelům nedaří obsadit a většinou to nesouvisí s penězi. Jde prostě o málo atraktivní a často nekvalifikovanou práci. Myslíme, že předsedkyně Zemědělského družstva Jeseník Gabriela Doupovcová by mohla půl dne v kuse mluvit o tom, jak obtížné je personálně pokrýt živočišnou výrobu, jakou se jí vedené družstvo na Jesenicku zabývá. Zrovna u ní si dovedeme představit, že by tisíckrát raději dávala práci lidem, než aby sáhla k robotizaci provozu. Nicméně neřešitelná situace na trhu práce jí k tomu více méně přinutila.

Téměř 300 dojnic, z jejichž mléka se vyrábí sýry Gran Moravia a které do kávy přidávají v Eleanor cafe Žulová, nekompromisně vyžaduje každodenní péči. O tu se už pár měsíců v nové stáji stará 5 robotů a 3 zaměstnanci. Roboti zvládají krmení, úklid kejdy a to nejdůležitější - dojení.

Více než osmdesátimilionová investice (25 mil. tvořila dotace) se jesenickým zemědělcům vrátí za nějakých 11 let, ale tolik skloňovaná kvalita života zvířat (welfare) šla nahoru okamžitě. A ZD Jeseník to zařadilo mezi nejinovativnější chovatele mléčných dojnic v celém Česku.

Oceňujeme odvahu družstva se do toho pustit a vůbec je skvělé, jak tady v podhůří hospodaří. Hlavně na mladé házíme pohled jako že ve stylu "hej děcka, hlídejte si svoji digitální gramotnost, nevíte dne ani hodiny, kdy ji budete potřebovat" ;-)

Foto (zdroj): Unsplash a ZD Jeseník

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.